Skip to main content
Domovská stránka » Životný štýl » RODIČOVSTVO JE NÁROČNÁ MANAŽERSKA ÚLOHA
Životný štýl

RODIČOVSTVO JE NÁROČNÁ MANAŽERSKA ÚLOHA

Koľko úplne samozrejmých vecí súvisiacich s rodičovstvom sa nám môže zdať dnes veľmi nezvyčajných? Uvediem zopár príkladov. Dnes je nezvyčajné, že deti majú oboch rodičov. Nie je ani samozrejmé, že mama a otec sa pri stole držia po celý čas za ruky.

A čo tak predstava, že talentovaný a ambiciózny rodič, o ktorého sa na trhu práce bijú, sa rozhodne ostať doma a opatrovať deti? Alebo že deti majú v domácnosti presný režim a rozdelené úlohy na každý deň? V týždni má každé dieťa len jeden deň voľna, inak denne pomáha s kŕmením, prezliekaním a prebaľovaním ďalších súrodencov. Koľko z tohto dnes napĺňa priemerná slovenská rodina? Kiežby všetko. Skutočnosť je však iná.

Rodičovstvo je náročná manažérska úloha plná kompromisov, diplomacie, pádov a vzostupov.

Mali by sme peniaze, ale rodina by nemala otca

Nie však v rodine Petra a Mirky, s ktorými som sa stretla nedávno. Tam je to presne tak. Majú sedem detí, tri z nich sa narodili s veľmi ťažkou diagnózou – osteopetrózou, ktorá sa ukázala, až keď už nastúpili do školy. V priebehu roka majú aj niekoľko zlomenín, postupne strácajú silu, dve sú už ležiace a zaostávajú aj mentálne. Po celý čas nášho dvojhodinového rozhovoru sa Peter a Mirka držali za ruky. Koľko sa v našej kancelárii vystriedalo osamelých rodičov, prevažne žien, ktoré ostali so starostlivosťou o postihnuté dieťa samé? Nielen fyzicky, ale aj finančne, bez toho, aby sa vôbec vedeli dostať k výživnému? Väčšina.

S úľavou sledujem túto anomáliu. Vždy chceli veľkú rodinu. Peter bol kedysi úspešný manažér, ešte aj dnes, po troch rokoch, čo je doma a s manželkou sa starajú o deti, dostane občas ponuku aj za pár tisíc eur mesačne. „Mali by sme peniaze, ale rodina by nemala otca,“ hovorí.


DOBRÝ ANJEL pomohol už cez 9 000 rodín.

Z takýchto detí vyrastú tí najlepší a najužitočnejší dospelí

Učím sa od takýchto ľudí. Svoje zlyhania som prestala počítať, keď moje deti nastúpili pubertu. A krízy som radšej ani počítať nezačala. Koľko kríz asi prišlo v tejto rodine? Mirka hovorieva, že prídu, že to nie je ľahké. Ale vždy to zvládnu. Deti si tiež niekedy pofrflú, že ich spolužiaci nemusia to či ono. Za tie roky v Dobrom anjelovi viem, že práve z takýchto detí vyrastú tí najlepší a najužitočnejší dospelí. Mirka a Peter majú v rámci režimu naplánovaný napríklad pravidelne predĺžený víkend len so zdravými deťmi a doprajú si aj spoločný aspoň párhodinový výlet len oni dvaja, napríklad na bicykloch.

Rodičovstvo je náročná manažérska úloha plná kompromisov, diplomacie, pádov a vzostupov. Pôrod je preto bolestivý, aby nás pripravil na to, že rodičovstvo nebude len radosť, ale aj riadna skúška. Ale hlavne poslanie. Na celý život.

Ludmila Kolesarova,
n.o. DOBRY ANJEL


Prečítajte si tiež: ČO POTREBUJE PRVÁČIK?

Next article