Domovská stránka » Životný štýl » V ŠTÝLE RODIČOVSTVA NEPLÁNUJEM ZMENY
Životný štýl

V ŠTÝLE RODIČOVSTVA NEPLÁNUJEM ZMENY

Foto: vlogerka a influencerka Petra Dzvoníková alias Petush Nasklee s dcérkou

O skúsenostiach s duševným zdravím, materstvom a vegetariánstvom sa s nami podelila známa vlogerka a influencerka Petra Dzvoníková alias Petush Nasklee.

PETRA DZVONÍKOVÁ

Úspešná vlogerka, influencerka a tvorkyňa podcastu. Na svojich sociálnych účtoch rieši rôznorodé témy a inšpiruje predovšetkým ženy. Vo svojom podcaste Na Gauči s Nasklee robí rozhovory so zaujímavými ľuďmi o ich živote či o aktuálnych témach. Je mamou malej Sárky a čoskoro aj druhého dieťatka.

Práve je na ceste vaše druhé bábo. Je niečo, čo plánujete pri výchove ďalšieho dieťatka robiť inak?

Slovo výchova veľmi nemusím, nazvime to radšej štýl rodičovstva. A po pravde, s tým naším som úplne stotožnená. Takže určite neplánujeme pri druhom dieťati robiť niečo inak.

Čo by ste odkázali svojmu bývalému ja pred vaším prvým tehotenstvom?

Že všetky tie telesné, hormonálne a lifestylové zmeny sú len dočasné a nemusím sa nimi vôbec zapodievať, alebo, nebodaj, sa ich báť či trápiť sa nimi.

Na svojich sociálnych sieťach zdieľate aj život svojej dcérky. Nemáte strach, že by si od nich preto vytvorila závislosť?

Momentálne ju už zdieľam na sociálnych sieťach len sporadicky. Čím je staršia, tým viac si ju chcem nechať pre seba a nezdieľať ju so svetom. Nemyslím si, že by to malo nejaký vplyv na jej vzťah k sociálnym sieťam. Veď ani našu generáciu nikto ako deti nezdieľal na internete a napriek tomu sme si mnohí vytvorili závislosť. A okrem toho, už odmalička jej vysvetľujem, že telefón a počítač (mi) slúžia najmä na prácu, a tak ju lákajú oveľa menej. Nespája si ich totiž s hrami, ale s maminou prácou.

Veľmi veľa ľudí dnes trpí depresiami, nehovoriac o „dobe kovidovej“, a len málo z nich o svojom trápení hovorí. Aký je váš postoj k tomuto ochoreniu a jeho liečeniu?

Ja sa téme depresie na sociálnych sieťach veľmi nevenujem, pretože som ju nikdy nemala priamo diagnostikovanú. Aj keď som určite na ňu mala nábeh ako mnoho mladých ľudí. S depresiou mám skúsenosť cez člena rodiny a som presvedčená o tom, že o tejto téme treba hovoriť. Mali by to však robiť odborníci alebo ľudia, ktorí si chorobu zažili na vlastnej koži a cítia, že sa chcú podeliť o svoju skúsenosť. Depresiu určite netreba zľahčovať. Je to závažné ochorenie, nie len dočasný stav, ktorý zmizne sám od seba.

Depresia je závažné ochorenie, určite ju netreba zľahčovať.

Je niečo, čo má vaša dcérka v rámci jedla zakázané? Aký štýl stravovania v rodine preferujete?

Ja som od narodenia vegetariánkou a rovnaké stravovanie preferujem aj u svojej dcérky. Môj manžel jedáva mäso, ale svoje štýly stravovania na vzájom rešpektujeme. Deťom mäso zakazovať určite nebudem, a to, či ho začnú jesť, nechám na nich. No nevidím dôvod, prečo im mäso dávať už odmalička.

Základ nášho jedálnička tvorí prevažne čerstvé ovocie, zelenina a celkovo veľmi málo jedlá solíme. Nielen dcérke, ale aj sebe. Čo sa týka sladkostí, tak preferujeme skôr zdravšie alternatívy než klasické tyčinky alebo zákusky. Aj keď, priznám sa, v tehotenstve to až také jednoduché pre mňa nie je. Celkovo sa však snažíme udržať si zdravý balans ako v živote, tak aj v stravovaní.

Ďalší článok