Domovská stránka » Životný štýl » AJ PSI A MAČKY ŤAŽKO ZNÁŠAJÚ LETNÉ HORÚČAVY
Životný štýl

AJ PSI A MAČKY ŤAŽKO ZNÁŠAJÚ LETNÉ HORÚČAVY

Článok vznikol v spolupráci s
Článok vznikol v spolupráci s

MVDr. ĽUBOMÍR KRÁĽ

prezident Komory veterinárnych lekárov SR

Mnohí ľudia ťažko prežívajú letné horúčavy. Ako sú na tom psy a mačky?

Aj pre zvieratá predstavujú vysoké teploty prostredia veľkú záťaž. Kým ľudské telo sa bráni potením, ochladzovanie psieho a mačacieho organizmu prebieha najmä prostredníctvom zrýchleného dýchania s vyplazeným jazykom. Ak je však zviera vystavené tepelnému stresu aj naďalej, telesná teplota napriek obrannému mechanizmu stúpa. Okrem dychčania sa môžu postupne pridružiť aj ďalšie príznaky ako vyčerpanie a celková slabosť, slintanie, dezorientácia, zvýšená srdcová frekvencia, zmeny farby ďasien, zvracanie, hnačka či kolaps. V závažných prípadoch nastáva smrť. Zvlášť citlivé na prehriatie sú plemená psov a mačiek s krátkym nosom, čiernej farby, jedince s kardiovaskulárnymi poruchami či trpiace obezitou. Okrem toho bývajú u psov a mačiek počas veľkých horúčav zaznamenávané aj popáleniny vankúšikov na labkách. Príčinou je chôdza po rozpálenom asfalte.

Ako môže majiteľ pomôcť prehriatemu zvieraťu?

V prípade ľahších stavov stačí dať psíka alebo mačičku na chladnejšie miesto, poskytnúť mu príjem tekutín a v priebehu krátkeho času dôjde k zlepšeniu stavu. V závažnejších prípadoch je okrem toho nutné ochladzovanie zvieraťa a okamžité vyhľadanie pomoci veterinárneho lekára. Pri schladzovaní sa vyhýbame používaniu priveľmi studenej vody či ľadu. Pretože zdravotné riziko predstavuje aj tepelný šok, keď prehriaty organizmus je náhle vystavený veľkej tepelnej zmene.

V čom spočíva prevencia pred prehriatím psa alebo mačky?

V dňoch s vysokou dennou teplotou musíme zabezpečiť svojmu psíkovi alebo mačke chladné miesto s dostatkom čerstvej chladnej pitnej vody. Ak je zvieratko držané vo vonkajšom prostredí, je nevyhnutné, aby malo k dispozícii tienisté miesto. Na zváženie je jeho premiestnenie do vhodnejšieho vnútorného prostredia aspoň v najkritickejšom čase. Vychádzkam a rôznym športovým aktivitám sa počas najteplejších hodín treba vyhnúť a presunúť ich do ranných alebo večerných hodín. Dôležité je nenechávať svojho miláčika v aute ani na krátky čas, a to ani v prípade, ak sú pootvorené okná.

Na čo ďalšie ešte musí myslieť majiteľ psa a mačky v lete?

Zviera musí mať vždy k dispozícii čerstvú pitnú vodu. V prípade, ak ideme napríklad so psom na dlhšiu prechádzku či praktizujeme niektorú zo športových činností, vždy berieme so sebou fľašku s vodou a prenosnou miskou. Zvieratku nesmieme dovoliť, aby popíjalo vodu z rôznych jazierok či mlák. Tie môžu byť zvlášť v lete zdrojom rôznych infekčných patogénov.

Ďalší článok