Skip to main content
Domovská stránka » Technológie a inovácie » S JURAJOM MALCHOM O ODHAĽOVANÍ KYBERNETICKÝCH HROZIEB
Technológie a inovácie

S JURAJOM MALCHOM O ODHAĽOVANÍ KYBERNETICKÝCH HROZIEB

Článok vznikol v spolupráci s:
Článok vznikol v spolupráci s:

JURAJ MALCHO

Chief Technology Officer
ESET

Odbor kybernetickej bezpečnosti sa rýchlo rozvíja, čomu budú ľudia čeliť v blízkej budúcnosti?

Kyberpriestor sa stal nevyhnutnou súčasťou našich životov zvlášť počas pandémie. Tým sa stáva čoraz dôležitejšou ochrana domácich aj firemných zariadení. Pre kyberzločincov to predstavuje širokú škálu možných útokov. Počas pandémie vzrástli obzvlášť ransomvérové útoky, čo pre mnohé firmy znamenalo problémy s plynulosťou prevádzky a často aj nemálo peňazí. Pre domácich používateľov je tu neustále riziko straty či odcudzenia citlivých dát a online podvodov.

Na trhu pôsobíte viac ako 30 rokov, aká je vaša vízia do budúcnosti?

Našou prácou je sledovanie vývoja útokov od tých bežných až po pokročilé a cielené. Na základe nášho výskumu vyvíjame riešenia, ktoré adresujú tieto hrozby čo najviac automatizované s čo najvyššou presnosťou, pričom sa snažíme pokryť čo najviac bežne používaných zariadení, bežiacich na rôznych operačných systémoch. V rámci automatizácie neustále vylepšujeme detekčné systémy založené na strojovom učení, pričom tento typ detekčných modulov máme v koncových zariadeniach, aj v ESET cloude.

Na akých najzaujímavejších projektoch aktuálne pracujú vaši špecialisti?

Z hľadiska ochrany pred pokročilými hrozbami je dôležité poskytovať nástroje, ktoré nielen zablokujú prichádzajúcu hrozbu, ale poskytnú aj možnosť identifikovať útočníka v systéme a vedia zjednať nápravu. Veľká časť nášho sústredenia smeruje práve sem, do nástroja ESET Enterprise Inspector. Je tu potrebná špecializácia na reverzné inžinierstvo, znalosť malvéru, skúsenosť s cloud-native aplikáciami, výborná znalosť databáz a, samozrejme, oblasť umelej inteligencie a strojového učenia.

Plánujete v najbližšom období prijímať nových kolegov?

Budúci rok plánujeme otvárať vyše 100 technologických pozícií vo všetkých našich technologických pobočkách v 10-tich mestách Európy a v kanadskom Montreale. Špeciálne sa budeme venovať českým pobočkám v Brne, Prahe a Jablonci. Vynútený home office sme využili na rekonštrukcie kancelárií, ktoré prebehli v Brne, Prahe i Bratislave a v Jablonci sa presťahujeme do nových priestorov. Nové technologické pozície sú naozaj pestré a je tam úplne všetko, čo si človek v IT oblasti vie predstaviť. Mnoho našich kolegov pracuje na globálnych projektoch z rôznych krajín, v ktorých má ESET poobočky, do budúcna bude naším cieľom takúto spoluprácu ešte viac podporiť.


Prečítajte si tiež:

Next article