Domovská stránka » Strategické HR » DO ROKU 2031 NIEKTORÉ PRACOVNÉ MIESTA TAKMER ZANIKNÚ
ADVERTORIAL

Ako je to v logistike? Nahradia ľudí roboty a umelá inteligencia? Aj o tomto sme sa rozprávali s Ivetou Šurganovou, finančnou riaditeľkou spoločnosti DACHSER pre región juhovýchodnej Európy, pod ktorú patrí aj HR sekcia.

IVETA ŠURGANOVÁ

Finančna riaditeľka DACHSER pre región juhovýchodnej Európy

Majú sa ľudia v logistike báť o svoje pracovné miesta?

Určite nie. Začnem tým, že logistika je odvetvím budúcnosti. Málokto si to však uvedomuje. Myslím, že prvým takým faktorom, ktorý ukázal silu logistiky bola pandémia. Pamätáte sa, ako sa zrazu všetko vyplo? My v logistike sme však fungovali na plné obrátky a to za podmienok, ktoré sa menili závratnou rýchlosťou. Okamžite sme reagovali na vzniknuté situácie, žiadne dlhé strategické plánovanie. Bolo treba konať rýchlo, aby sa zabezpečili a udržali funkčné dodávateľské reťazce. Kým iní oddychovali, a často prichádzali aj o prácu, my sme „makali“ na plný plyn. Potrebovali sme ľudí v skladoch aj kanceláriách. Tlak na dopravu a logistiku sa enormne zvýšil.

Po korone sme si trocha vydýchli a prišla vojna na Ukrajine. V logistike fungujeme už viac ako 3 roky v absolútne volatilnom prostredí. Dnes je jedinou istotou zmena. A počas tohto obdobia sme automatizáciu a umelú inteligenciu boli nútení ešte viac zaradiť do každodennej práce. Inak by sme ten obrovský nápor nezvládli. Museli sme sa prispôsobiť.

Automatizácia v logistike postupuje míľovými krokmi a stroje preberajú veľa úloh, ľudský faktor však zostáva jej neodmysliteľnou súčasťou. Ľudia – od vodičov, dispečerov, skladníkov, manažérov, či analytikov dát – budú stále potrební na kritické rozhodovanie, riadenie zložitých situácií a komunikáciu. Navyše, prispievajú k tvorbe nápadov, inovácií a kreatívnych riešení.

Všetky naše logistické služby nájdete TU

Aká je budúcnosť logistiky?

Väčšina širokej verejnosti si ani nedokáže predstaviť, čo všetko nás v logistike čaká. Dnes hovoríme o tom, že umelá inteligencia je našou každodennou súčasťou a ďalej budeme jej možnosti využívať. Hovoríme tiež o prediktívnych analýzach dát, podľa ktorých sa odhaduje kúpyschopnosť obyvateľstva a následne sa plánujú dodávateľské reťazce. Veľa počúvame o elektomobilite, v DACHSERi už teraz vyvíjame a testujeme kamióny na vodík. Nedávno som navštívila múzeum budúcnosti, kde bol jedným z exponátov exoskeleton. A pritom my už máme exoskeletony nasadené v niektorých DACHSER prevádzkach.

Hľadáte voľné skladové alebo paletové priestory? Kliknite TU

Aký vplyv má logistika na ekonomiku a život?

Obrovský, povedala by som, že až zásadný. Asi lepší príklad ako koronu a vojnu na Ukrajine neviem uviesť. Logistické procesy zabezpečujú dodávky potravín, liekov a iných tovarov do obchodov, výrobných fabrík a domácností. Logistika zvyšuje efektívnosť výroby a distribúcie. Bez fungujúcej logistiky by svetový obchod a globálna ekonomika nemohli dosiahnuť dnešnú úroveň.

Na čo sa teda treba v oblasti HR zamerať?

Za mňa jednoznačne na rozvoj správnych kompetencií – či už existujúcich alebo potenciálnych zamestnancov. Musíme si uvedomiť, že jedným z rozhodujúcich faktorov, ktorý zhoršuje situáciu na trhu práce je nesúlad medzi kvalifikáciou uchádzačov o zamestnanie a požiadavkami zamestnávateľov. Rýchly technologický pokrok vytvára dopyt po špecializovaných zručnostiach.

Zoberme si napríklad skladníka. Kedysi stačilo, aby bol manuálne zručný, dnes chceme, aby vedel pracovať s digitálnymi zariadeniami, skenermi, dátami, vedel dobre komunikovať a odovzdávať informácie, ktoré ďalej ovplyvňujú tok tovaru.

Slovensko má jednoznačne industriálne orientovanú ekonomiku. Pokiaľ mám hovoriť za seba ako rodiča, ktorý má doma tínedžera, určite moje dieťa pri voľbe povolania budem smerovať k tomu, aby si vybral takú oblasť, ktorá má budúcnosť. Oblasť, kde sa nebude musieť zásadne rekvalifikovať po ukončení štúdia alebo v polovici svojej kariéry.

Ďalší článok