Skip to main content
Domovská stránka » Rodina » PACIENTSKY PRÍBEH: MNOHOPOČETNÝ MYELÓM
Rodina

PACIENTSKY PRÍBEH: MNOHOPOČETNÝ MYELÓM

V apríli 2005 mi diagnostikovali nádorové ochorenie kostnej drene – mnohopočetný myelóm. Liečenie sa začalo vysokodávkovanou chemoterapiou a následnou transplantáciou. Autológnu transplantáciu som absolvovala vo februári 2006 vo veku 57 rokov. Počas transplantácie som sa stretla s množstvom problémov, asi ako každý, kto ju absolvoval. Vracanie, hnačky, plné ústa aftov, bolestivé prehĺtanie, nechuť k jedlu a nespavosť. Bolo to moje určite najhoršie obdobie v živote. K tomu všetkému sa pridružila (v tom čase, t.j. cca pred 10 rokmi) zle vybavená izolačná transplantačná izba, nefunkčná vzduchotechnika, staré nepriliehajúce okná (vonku bolo mínus 20 stupňov), nevetrané WC… Zdravotnícky personál sa však veľmi snažil o zmiernenie týchto, nie nimi zapríčinených podmienok. Dnes je na oddelení už situácia celkom iná, aj vďaka vedeniu Kliniky hematoonkológie LF UK aj Klubu pacientov Slovenskej myelomóvej skupiny, ktorá sa snaží vylepšovať a hlavne humanizovať podmienky pre pacientov v tejto zložitej situácii.

Vrátim sa však k samotnej transplantácii. Spomínala som fyzické problémy, ktoré mi nepridávali najmä na psychike. Zlé podmienky v izbe, dvojtýždňová izolácia od najbližších, fyzická bolesť ma dokonca privádzali k samovražedným myšlienkam. Po autológnej transplantácii kostnej drene som cítila bolesť po celom tele a bola som unavená hlavne psychicky, žiaľ, skončila som na antidepresívach, ktoré užívam priebežne v malých dávkach dodnes a cítim sa lepšie.

Do práce som po transplantácii nastúpila po týždňovej práceneschopnosti. Hoci viem, že to nebolo žiadne hrdinstvo, cítila som to tak. Čakali na mňa moji žiaci a rozpracované projekty. Dnes po desiatich rokoch som rada, že som to zvládla a teším sa na každý nový deň.

Ochorenie, žiaľ, postihuje aj malé deti a keďže viem, čo všetko obnáša toto ochorenie, aké je to náročné fyzicky aj psychicky, často sa pýtam sama seba, ako dokážu túto ťažkú životnú situáciu zvládať deti aj ich rodičia? Práve im patrí môj veľký obdiv.

ZDRUŽENIE PACIENTOV S HEMATOLOGICKÝMI MALIGNITAMI

Združenie pacientov s hematologickými malignitami (www.hematologickypacient.sk) už viac ako šesť rokov pomáha pacientom s rakovinou krvi. Máme bezplatnú sociálnoprávnu a hematologickú poradňu, vydávame informačné materiály, organizujeme prednášky a stretnutia. Snažíme sa, aby pacienti poznali svoje práva v zdravotnej starostlivosti a sociálnom zabezpečení a vedeli ich aj využiť.


Prečítajte si tiež:

Next article