Domovská stránka » Rodina » ANTIKONCEPCIA SA SNAŽÍ DOSTAŤ ŽENSKÝ ORGANIZMUS DO PRIRODZENÉHO STAVU
Rodina

ANTIKONCEPCIA SA SNAŽÍ DOSTAŤ ŽENSKÝ ORGANIZMUS DO PRIRODZENÉHO STAVU

Článok vznikol v spolupráci s:
Článok vznikol v spolupráci s:

prof. MUDR. MIROSLAV BOROVSKÝ, CSc.

hlavný odborník MZ SR pre gynekológiu a pôrodníctvo
prednosta I. gynekologickopôrodníckej kliniky LF UK a UNB

Prečo je dôležité našu spoločnosť o antikoncepcii vzdelávať, aké benefity prináša a ktorým mýtom netreba veriť vysvetlil odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre gynekológiu a pôrodníctvo prof. MUDR. Miroslav Borovský, CSc.

Je podľa vás dôležité edukovať ľudí o antikoncepcii a jej výhodách?

Pravdaže. Súvisí to vlastne aj s celkovou témou sexuálnej výchovy na školách, na ktorej sa dievčatá a chlapci učia o plánovanom rodičovstve a čo robiť, ak ešte rodinu založiť nechcú. Vďaka antikoncepcii majú ženy tehotenstvo vo svojich rukách a nemusia „stráviť celý život rodením“ ako kedysi. Sexuálna výchova v spojení s edukáciou o antikoncepcii je jednoducho vo vyspelých krajinách základom úspechu spoločnosti.

Aké benefity, okrem neotehotnenia, antikoncepcia ženám prináša?

Je ich mnoho. Antikoncepcia zmierňuje krvácanie a prípadné bolesti, takže pomáha predchádzať anémii, ktorá sa objavuje u žien so silnou menštruáciou. Taktiež môže poslúžiť ako prevencia vzniku cýst, rakoviny vaječníkov, maternice a v niektorých prípadoch aj ako prevencia rakoviny prsníkov.

Okrem toho prináša aj estetické benefity. Antikoncepcia potláča androgenizáciu žien, ktorá sa prejavuje napríklad zvýšeným testosterónom a následným akné, mastnou pleťou alebo vypadávaním vlasov.

Polročné antikoncepcie, kedy žena 6 mesiacov nemenštruuje, prinášajú výhodu tým, ktoré trpia napríklad epilepsiou alebo črevnými zápalmi, keďže menštruácia tieto stavy zhoršuje.

Akým mýtom o antikoncepcii netreba veriť?

Napríklad, že po vysadení antikoncepcie žena neotehotnie. Pritom v minulosti sa používala práve kvôli otehotneniu. Keď totiž uspíte ovuláciu na niekoľko mesiacov, čo je vlastne úlohou antikoncepcie, a následne tabletky vysadíte, tak telo začne prudko ovulovať a žena môže až nečakane rýchlo otehotnieť.

Preto by som rád vyvrátil aj ďalší mýtus, že žena má vždy raz za rok antikoncepciu vysadiť, aby si telo oddýchlo. Práve počas tej pauzy ženy „ovulujú ako divé“ a mnohé z nich neplánovane otehotnejú.

Taktiež neplatí pravidlo, že antikoncepcia znižuje libido. Môže za to množstvo faktorov ako stres či psychika. Ak si je však žena istá, že je to antikoncepciou, tak ju stačí jednoducho vymeniť za inú.

Posledným mýtom je, že nemať menštruáciu je neprirodzené. No pravdou je, že pôvodne bolo prirodzené nemenštruovať, pretože v minulosti boli ženy stále tehotné alebo dojčili. Oproti tomu v dnešných časoch ženy menštruujú takmer celý život, čo má za následok vznik cýst, endometriózy či iných ochorení. Cieľom farmakológie je jednoducho vyvinúť takú antikoncepciu, ktorá je neškodná a pomôže ženskému organizmu dostať sa do prirodzeného a zdravého stavu.



Ďalší článok