Skip to main content
Domovská stránka » Zodpovedná budúcnosť » POMÔŽME ZEMI ZODPOVEDNOSŤOU A AKTIVITOU
Zodpovedná budúcnosť

POMÔŽME ZEMI ZODPOVEDNOSŤOU A AKTIVITOU

Foto: Adobe Stock

ERIK BALÁŽ

Slovenský ekólog, aktivista, režisér a autor knih

V časoch pandémie COVID-19 sa ukazuje, aká dôležitá je zodpovednosť. Sloboda má skutočný zmysel len v spojení so zodpovednosťou. Ak totiž svojím „slobodným“ konaním bez zodpovednosti ohrozujem niekoho iného, už to nie je sloboda pre všetkých. Vtedy nevytvárame slobodný svet. Preto slobodní a zodpovední ľudia chránia seba aj svoje okolie.

Podobné je to v prípade životného prostredia. Aj tu naráža sloboda jednotlivca na práva iných. Skutočne slobodní ľudia si uvedomujú, že znečistená voda a vzduch sú problémom, ktorý ohrozuje nás všetkých. Vedia, že ochrana klímy a rozmanitosti života je dôležitá, pretože zabezpečuje podmienky pre život na Zemi. Nejde len o nás. Ide aj o budúce generácie, ktoré sa ešte nenarodili a ktoré sa nedokážu brániť. Aj k nim musíme byť zodpovední, aj kvôli nim potrebujeme udržateľnú spoločnosť.

Byť zodpovedný v prípade ochrany životného prostredia je náročné. Kto vlastne môže za klimatickú krízu a krízu biodiverzity? Sú to štáty, veľké korporácie alebo sedem miliárd jednotlivcov? Je ľahké vyhovoriť sa na niekoho iného. Ak budem celý život zodpovedne nakupovať, cestovať, bývať, obliekať sa…, prispejem k riešeniu globálnych problémov len svojím miniatúrnym, prakticky neviditeľným podielom. Má potom moje snaženie zmysel? Keď budem robiť všetko správne, aj tak nič nezmením.

Myslím, že recept na ochranu života na Zemi nie je zložitý. Netreba sa vrátiť do jaskýň…

Lenže aj o tom je kolektívna zodpovednosť. Ak sa ako spoločnosť dohodneme na dodržiavaní určitých pravidiel, nakoniec zmeníme svet. Jednotlivci sú v skutočnosti tou najväčšou silou. Ak sa väčšina z nás pre niečo rozhodne, neurobia s tým štáty ani korporácie nič. Politici potrebujú naše hlasy a korporácie nám chcú predať svoje produkty. To oni sú závislí od nás.

Samozrejme, niekedy sa tí veľkí a mocní zdráhajú, nechcú meniť svoje zabehnuté biznis modely. Vtedy treba zmene trochu pomôcť. Aj to najlepšie dokážu jednotlivci. Stačí k osobnej zodpovednosti pridať trochu aktivizmu. Ak chceme pomôcť planéte, treba sa občas postaviť do radu medzi demonštrantov, podpísať petíciu, usporiadať diskusiu alebo podporiť mimovládnu organizáciu chrániacu prírodu. Politici a korporácie sa nikoho neboja viac, ako nespokojných ľudí.

Myslím, že recept na ochranu života na Zemi nie je zložitý. Netreba sa vrátiť do jaskýň ani rozhodnúť sa nemať deti. K našim doterajším životom stačí primiešať dve lyžice osobnej zodpovednosti a jednu lyžicu aktivizmu.

Next article