Domovská stránka » Životný štýl » ZAMYSLENIE SA NAD ZODPOVEDNÝM PRÍSTUPOM K ZDRAVIU POČAS LETA
Životný štýl

ZAMYSLENIE SA NAD ZODPOVEDNÝM PRÍSTUPOM K ZDRAVIU POČAS LETA

Mgr. BARBORA MALÍK

Katedra psychológie FiF UK
Psychologička IBD centra – ASSIDUO

„Ako sa máš/máte?“ začínajú sa väčšinou moje rozhovory s blízkymi, kamarátmi i priateľmi. Fajn, dobre či dá sa sú najčastejšie odpoveďou na túto jednoduchú otázku. Odkedy je tu pandémia, uvedomila som si, že to, ako sa máme, zakončujeme frázou „… hlavne, že sme zdraví“.

Áno, je to pravda. Zdravie je veľmi dôležité, priam nevyhnutné pre naše každodenné fungovanie, ale malo by byť tým hlavným, na čo neustále myslíme? Neuvažujeme nad tým, kedy sme zdraví a, naopak, nezdraví či dokonca chorí až príliš často?

Počas uplynulého roku si asi každý z nás prešiel mnohými obavami, súvisiacimi so svojím zdravím či svojich blízkych, a je to úplne prirodzené vzhľadom na situáciu s koronou. Situácia bola aj u nás na Slovensku počas zimy a s prichádzajúcou jarou značne kritická. Je však čas uvedomiť si, že už je to za nami a pomaly sa blížiace leto dáva nádej, že by sme sa mohli postupne vrátiť k naším bežným aktivitám, dni by mohli plynúť príjemnejšie a pokojnejšie. A aj na to sa však treba po vyše roku pripraviť. Ako si teda užiť zdravé a zodpovedné leto 2021?

Príjemne strávené dni, pohoda a slnko dokážu človeka dobiť na dlhé obdobie.

Skúsme si predstaviť, čo by nás potešilo, urobilo nám radosť, bolo príjemné a čo by sme chceli zažiť. Plány, očakávania a realita sa niekedy môžu rozchádzať, preto by naše ciele mali byť realistické. Po náročnom roku nie
je nevyhnutné siahať po veľkých zážitkoch, skôr upokojiť myseľ. Ja som si na začiatok povedala, že menej môže byť viac. Toto leto plánujem stráviť v rodinnom kruhu týždeň na chate v prírode či na horách a ak sa podarí, urobíme si dva-tri predĺžené víkendy na Slovensku, spoznáme naše kúpeľné mestečká, ochutnáme domácu kuchyňu a verím, že nás to vytrhne z už zabehnutého každodenného stereotypu.

Príjemne strávené dni, pohoda a slnko dokážu človeka dobiť na dlhé obdobie. Telo totiž prijíma vitamín D v jeho najprirodzenejšej podobe, naša strava je veľa ráz výrazne pestrejšia – plná čerstvého sezónneho domáceho ovocia i zeleniny. Počas leta sme ochotní si dopriať viac oddychu ako v iných ročných obdobiach, pretože sme tak zvyknutí už od detstva, keď sme mávali prázdniny. Viac sa venujeme aj sami sebe – cvičíme, beháme, plávame, alebo si len tak sadneme na balkón, terasu, vyložíme nohy, do rúk vezmeme časopis či knihu a užívame si dlhé letné večery. A tak to má byť.

Ďalší článok