Skip to main content
Domovská stránka » Životný štýl » VEK JE LEN ČÍSLO
Životný štýl

VEK JE LEN ČÍSLO

Článok vznikol v spolupráci s:
Článok vznikol v spolupráci s:

MUDr. Mgr. ANDREA ŠVRČKOVÁ, MHA

predsedkyňa Sekcie ambulantných ortopédov SOTS

Tak znie známa veta. Čo budem robiť po päťdesiatke? No presne to isté, čo doteraz, len trochu pomalšie.

Predchádzanie zlomeninám kostí, spôsobených osteoporózou, vám zabezpečí kvalitu života, na ktorú ste zvyknutí. Máte 50+ či 65+? Už ste absolvovali denzitometrické vyšetrenie? Dbáte o svoje zdravie? Prechádzky, športové aktivity, užíva­ nie vápnika, vitamínu D a vitamínu K2 pomôžu.

Wellness pobyty, výlety a absolvovanie masáž­ nych procedúr prináša úľavu, pokoj v duši a patrí k bežným štandardom v súčasnosti. Je pre vás masáž bezpečná? Pýtal sa vás masér alebo fyzio­ terapeut pred masážou, či nemáte osteoporózu? Bola som v jednom hoteli a dotazník s otázkou, či nemám osteoporózu, som s potešením pred procedúrami vyplnila. Ako by ste odpovedali vy? Zlomenina stavcov chrbtice, spôsobená neprimeraným tlakom pri masáži, môže spôsobiť vážne poškodenie zdravia.

Máte vnúčatá? Áno, sú potešením a krásnou etapou seniorského veku. Chcete ich môcť objímať a zdvíhať tak ako doteraz? Dajte pozor na riedke kosti, pri osteoporóze sa môže stavec chrbtice alebo krčok stehennej kosti zlomiť už pri zdvíhaní ťažších bremien alebo sadnutí na tvrdú stoličku. Stav, keď si nemôžete zaviazať šnúrky na topánkach, či osprchovať sa sám/sama, je nesmierne náročný pre vás aj pre vašu rodinu. Vnúčatá potom už nebudete môcť zdvihnúť.

Dlhovekosť, ktorá nás sprevádza pri pokrokoch medicíny, spôsobí, že v seniorskom veku prežijeme desiatky rokov. Aká bude vaša kvalita života vo veku 50+, zá­ visí od zodpovednosti k vlastnému zdraviu a od prevencie ochorení. Silné ženy a rozumní muži zvládnu bez problémov komfortné, dostupné vyšetrenie hustoty kostí (denzitometriu). Kontaktujte svojho obvodného lekára a zistite, či patríte do rizikovej skupiny pre osteoporózu, požiadajte o osteologické vyšetrenie a objednajte sa na denzitometriu. Cvičte, aj doma. Úsmev vašich vnúčat a príjemné bezpečné návštevy wellness centier vám budú odmenou.

SK-PRO-0921-00001
Dátum prípravy materiálu: september 2021
Článok objednaný spoločnosťou Amgen Slovakia,s.r.o.


Prečítajte si tiež:

Next article