Skip to main content
Domovská stránka » Životný štýl » ROZHOVOR S MAROŠOM KRAMÁROM O JEHO PSEJ KAMARÁTKE CORE
Životný štýl

ROZHOVOR S MAROŠOM KRAMÁROM O JEHO PSEJ KAMARÁTKE CORE

Foto: Archiv M.K.

Skĺbiť časovo náročnú hereckú profesiu, pri ktorej sa často vraciate domov neskoro večer, so starostlivosťou o psa nie je vždy ľahké. Aj o tom nám rozprával známy slovenský herec a majiteľ fenky Cory Maroš Kramár.

MAROŠ KRAMÁR

Maroš Kramár je známy slovenský herec, moderátor, podnikateľ a takisto milovník prírody, čo napokon dokazuje v zábavnom programe Zázraky prírody, ktorý moderuje.

Mohli by ste nám svojho štvornohého maznáčika najskôr predstaviť?

Volá sa Cora a je to turecký kangal. Toto plemeno býva opisované ako tvrdohlavé, čo sedí, pretože počúva len vtedy, keď sa sama rozhodne, že bude počúvať. Opis tiež hovorí, že by mala byť „drsňák“, ale nie je, má moju povahu. Je dobrá, má rada ľudí i ostatných psíkov, akurát mačičky príliš nemusí. Inak je však hrozne milá.

Čo vás viedlo k zaobstaraniu psa? Je Cora váš prvý psík?

Presťahoval som sa do domu pri vode a je to v podstate taká samota, takže Cora je pes na stráženie, a, samozrejme, robí mi aj spoločnosť. Keď som bol malý, psov som mal. Mali sme českého fúzača a malého pudla.

Aké sú vaše obľúbené spoločné aktivity?

Ráno a večer spolu chodíme na prechádzku, čo je v mojom veku veľmi dobré, pretože keby som ju nemal, asi by som sa príliš neprechádzal. Cora má tiež hrozne rada paddleboard. Bývame pri vode, takže keď prichádzam na mólo, beží za mnou, pretože tuší, že pôjdeme na paddleboard. Rada sa vozí, ale nerada sa kúpe, takže do vody nevlezie.

Čo všetko zahŕňa starostlivosť o Coru?

Ona je v podstate ovčiak, je to turecký národný pes, ktorý sa kedysi nesmel vôbec vyvážať z Turecka, aj preto ich je tak málo. Toto plemeno je zvyknuté byť vonku, takže cez deň tam býva aj tam spí, do domu chodí cez deň len občas. Nie je s ňou veľa starostí.

Ráno a večer ju nakŕmim, výbeh má v záhrade a navyše s ňou chodím na pravidelné prechádzky a v telefóne mám upozornenia na očkovanie a podobné veci. Starostlivosť o ňu je teda ľahká, ani na pitie nemusím myslieť, pretože si zájde do jazera.

Ako prebiehal výcvik vášho psíka a na aké povely počúva?

Výcvik bol dosť náročný, pretože stál veľmi veľa peňazí a za ten čas, čo sme chodili na „cvičák“, som sa povely naučil ja, ale ona nič. Takže ja za tie veľké peniaze viem, ako sa povie ľahni, sadni a ďalšie povely, ale je na nej, či sa rozhodne poslúchať. Stálo ma kopec peňazí, aby som pochopil myslenie psa. To som síce pochopil, ale ona moje tak úplne nepochopila.

Máte s Corou nejakú veselú príhodu?

S ňou je veselé všetko, je s ňou radosť. Čo však radosť nie je, že si zvykla robiť v záhrade jamy. Napokon, hovorí sa, že buď chcete kangala, alebo záhradu, musíte si vybrať. Oboje nejde dohromady.

Keď susedia kopú nejakú vodoinštaláciu, navrhujem im, že im Coru požičiam, pretože vykope všetko. Miluje aj ruže a s radosťou ich vždy všetky v záhrade vyšklbe.

Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí uvažujú, že si zaobstarajú psíka?

Odkázal by som im, že to nie je na chvíľu, že je to dlhodobý záväzok, ktorý, na druhej strane, prináša radosť a potešenie. Je problém ísť na dovolenku alebo sa niekde dlhšie zdržať. Keď večer hrám, myslím na to, že doma čaká.

Keď prídem z predstavenia o jedenástej večer domov a už sa mi na prechádzku veľmi nechce, aj tak musím ísť. Kto si teda chce zaobstarať psíka, musí počítať s tým, že je to záväzok skutočne na dlho a takisto veľa zodpovednosti, ale psík to vracia svojou psou povahou.

Blíži sa sezóna kliešťov. Ako proti nim chránite Coru aj seba

My sme už tento rok jedného kliešťa Core vyťahovali! Preto som jej už nasadil tabletku proti kliešťom. Kedysi sme používali obojky, no tabletky sa nám osvedčili viac. Účinkujú až 3 mesiace, a ak sa aj stane, že po nej nejaký kliešť lezie, nikdy sa neprisaje. Seba proti kliešťom, bohužiaľ, nechránim nijako, no vždy sa pre istotu dám preventívne prezrieť.

Kliešte prenášajú kliešťovú encefalitídu, proti ktorej sa dá očkovať. Zvažovali ste toto očkovanie?

Ja som známy tým, že mám panickú hrôzu z ihiel. Aj očkovanie proti covidu som doslova pretrpel. Viem, že by som sa proti encefalitíde mal dať zaočkovať, no kvôli strachu z ihiel len dúfam, že sa mi tento rok kliešte vyhnú.

OTVORENÁ KLIEŠŤOVÁ SEZÓNA

Next article