Skip to main content
Domovská stránka » Životný štýl » MARY BARTALOS: NAŠE LETO BUDE PLNÉ POHYBU
Životný štýl

MARY BARTALOS: NAŠE LETO BUDE PLNÉ POHYBU

Foto: Mária Bartalos

MÁRIA BARTALOS

Mária Bartalos je slovenská divadelná a televízna herečka, najznámejšia najmä zo seriálu Oteckovia. Mária sa okrem iného venuje aktívne aj pohybu v pohybovom štúdiu, ktoré vlastnia s manželom.

Ako najradšej trávite čas behom letných dní?

Leto je moje obľúbené ročné obdobie, v lete som sa aj narodila a spája sa mi s ním množstvo krásnych spomienok s rodinou a priateľmi. Slnko ma nabíja neskutočnou energiou, zbožňujem ten pocit, keď na mňa dopadajú slnečné
lúče a ako mi po slnku vonia koža. Je to najvzácnejší prírodný dar pre naše zdravie, ktorý je navyše úplne zadarmo. Myslím si, že by sme z toho mali vyťažiť preto maximum, lebo vitamín D je pre naše zdravie kľúčový. S pobytom na slnku sa spájajú mnohé aktivity, vychádzky do prírody a jej objavovanie, výlety, športovanie. Sme aktívna rodina a baví nás všetko, kde môžeme vybiť našu energiu a zároveň sa nabiť dobrým pocitom z kvalitne stráveného času. Momentálne rada trávim čas už aj v záhrade, baví ma sadenie, pestovanie aj práce okolo domu. Dom so záhradou je ideálne prostredie aj pre nášho Noela, má veľa možností, priestor, rozvíja sa viacerými smermi.

Už viete, ako budete tráviť leto v tomto špecifickom období?

Chýba nám veľmi cestovanie, preto by sme radi navštívili našich priateľov na Orave, tiež by sme chceli ísť aj na hory. So zahraničím sme zatiaľ opatrní, nevieme ešte presne, aká bude pandemická situácia, takže plány na dovolenku v zahraničí si nechystáme. V každom prípade vieme, že naše leto bude plné pohybu, vyhľadávame si momentálne pumptrackové dráhy, kde môže Noel jazdiť na kolobežke. Okrem voľného času však budeme aj naďalej pracovať na našom projekte Škola moderného cirkusu pre deti, v rámci pohybového štúdia Creative Movement Studio, ktoré vedieme. Deti vo veku 10 až 14 rokov sa učia a trénujú aj počas leta, takže sa im budeme naplno venovať, pretože do tohto projektu vkladáme nemalé úsilie a máme tiež veľké ambície. Momentálne máme jednu triedu, v ktorej je šesť šikovných detí, a chceme, aby boli všestranní performeri, zdatní v pohybe, ale aj v herectve.

Veľa ľudí dbá na svoje zdravie iba v zimnom období, ako je to u vás?Viete, čo patrí medzi najčastejšie zdravotné komplikácie v lete?

My na naše zdravie dbáme po celý rok. Náš život sa snažíme maximálne prispôsobiť tomu, aby náš cirkadiánny rytmus fungoval a šliapal ako hodinky. Správne fungovanie cirkadiánného rytmu sa odráža na našom zdraví. Dbáme o to, aby sme mali kvalitný a dostatočný spánok, zdravú a kvalitnú stravu, prispôsobenú nášmu genotypu, sezónnu a domácu, dostatok vitamínu D zo slnka, a taktiež aj z červeného a infra svetla, praktizujeme tiež grounding, ktorý má za úlohu nabíjať nás elektrónmi zo Zeme, a tak nám pomáha liečiť aj prípadné zápaly v tele a udržiavať naše zdravie v rovnováhe. Všetko je to také v skratke, ale o cirkadiánnom rytme si viete prečítat množstvo informácií aj na internete alebo v knihe Cirkadiánní kód od autora Satchin Panda.

Vychovávať deti je obrovská zodpovednosť, nie je to vôbec ľahké, ale učím sa tým aj ja.

Máte krásnu rodinku. Čo sa u vás zmenilo s príchodom syna Noela?

Ja hovorím tak, že sa nezmenilo nič, a zároveň všetko. (smiech) Mať dieťa je veľmi prirodzená vec. Od malého dievčaťa som sa tešila na to, ako raz budem vychovávať svoje dieťa. Je to prekrásne, súčasne aj náročné. Vychovávať deti je obrovská zodpovednosť, nie je to vôbec ľahké, ale učím sa tým aj ja. Trénujem svoju trpezlivosť, svoju osobnosť a cibrím charakter. Noel je ako špongia, všetko nasáva a rýchlo sa učí. Navyše má veľa energie a je pohybovo náramne šikovný, preto musím stále vymýšľať nejaké aktivity, aby sa nenudil, ale tiež sa ho snažím učiť byť aj v pokoji, oddychovať, aby nebol ako neriadená strela, ale vedel svoju energiu ovládať.

Vyzeráte výborne, stíhate pri synčekovi aktívne športovať?

Ďakujem pekne. Odjakživa neviem, ako sa mám tváriť, keď ma niekto za niečo pochváli, väčšinou sa červenám, ako aj teraz… Pohyb máme všetci v krvi, Noel to zdedil po nás, takže v pohybe sme neustále. Movement, ktorý učí môj manžel, sa stal mojou srdcovkou. Je to pohyb, ktorý mi dodáva slobodu, dokáže ma vytrhnúť z mojich myšlienok a denného kolobehu, otvára moju myseľ a fantáziu, rozvíja kreativitu. Máme viacero plánov, ako žiť ešte aktívnejšie než teraz. Čím bude Noel starší, tým sa otvárajú ďalšie a ďalšie možnosti.

Next article