Skip to main content
Domovská stránka » Životný štýl » EKOLOGICKÉ PALIVO, KTORÉ ŠETRÍ PEŇAŽENKU AJ ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
auto

EKOLOGICKÉ PALIVO, KTORÉ ŠETRÍ PEŇAŽENKU AJ ŽIVOTNÉ PROSTREDIE

So zväčšovaním sa populácie na svete narastá aj množstvo automobilov, ktoré sa využívajú. Automobily však pri spaľovaní paliva vypúšťajú do ovzdušia veľké množstvo emisií a pevných znečisťujúcich látok v nich obsiahnutých a práve preto sa dostávajú pod hľadáčik Európskej komisie. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC v Lyone) označila znečistené ovzdušie a prachové častice za preukázateľne karcinogénne, ktoré spôsobujú 15 % všetkých ochorení rakoviny pľúc. World Health Organization zas uverejnila údaje podľa ktorých v roku 2012 následkom pôsobenia znečisteného ovzdušia zomrelo v Európe 600 000 ľudí. Znečistené ovzdušie z dlhodobého hľadiska spôsobuje trvalé zníženie strednej dĺžky života, trvalo zvýšenú úmrtnosť na srdcovo-cievne ochorenia, ako aj k degeneráciu genetického materiálu (DNA).

Vďaka novým technológiám tento zemný plyn dokážeme stlačiť pod vysokým tlakom do palivových nádrží motorových vozidiel a takto využiť jeho pozitívne vlastnosti v doprave.

Ekologické palivo zo zemného plynu
Najmä kvôli týmto informáciám stále viac a viac narastá dopyt po ekonomicky a najmä ekologicky zmysluplnej doprave. Odpoveď na túto potrebu sa nachádza v ekologickom palive CNG – Compressed Natural Gas, teda stlačenom zemnom plyne. Zemný plyn ako taký sa využíva na Slovensku už 160 rokov. CNG je v podstate ten istý plyn, aký používame v domácnostiach. Vďaka novým technológiám tento zemný plyn dokážeme stlačiť pod vysokým tlakom do palivových nádrží motorových vozidiel a takto využiť jeho pozitívne vlastnosti v doprave.

CNG je kvalitné vysokooktánové motorové palivo (oktánové číslo 125-130), vďaka čomu z neho vieme využiť viac energie a preto má väčší dojazd ako z rovnakého množstva benzínu alebo nafty (koľko Vám CNG ušetrí si pre zaujímavosť spočítajte na web stránke http://www.skoda-auto.sk/chcem-vozidlo-skoda/akcie/octavia-g-tec/). Jeho hlavnou výhodou pre životné prostredie je, že produkuje až o 95% menej znečisťujúcich látok (pevných častíc) ako nafta, či benzín a nie je jedovatý. Naopak je ľahší ako vzduch, nedrží sa pri zemi, v momente sa rozptyľuje v atmosfére a preto pri prípadných haváriách neznečistí pôdu, podzemné vody alebo vodné toky.

Pre životné prostredie je tiež dôležité, že CNG autá vykazujú zníženú hladinu hluku.

Výhody CNG nie sú len v cene
Pre životné prostredie je tiež dôležité, že CNG autá vykazujú zníženú hladinu hluku. Tieto autá patria k jedným z najbezpečnejších, pretože majú najnižšiu náchylnosť k samovznieteniu. V porovnaní s autami na benzín je to až dvojnásobne nižšia šanca. Pre majiteľov takého automobilu je isto pozitívna správa, že v posledných rokoch bol CNG lacnejší ako nafta, v priemere o viac ako 10 % /zdroj: https://slovak.statistics.sk – Priemerné ceny pohonných látok v SR (mesačné)/. Pri porovnaní nákladov na jazdu s benzínom vodiči ušetria ešte viac. Na osobné vozidlá s pohonom CNG je na Slovensku dokonca o 50 % nižšia sadzba dane z motorových vozidiel a CNG nie je možné z auta ukradnúť. CNG autá sú veľmi obľúbené v severských štátoch, kde ani vo veľkých mrazoch tieto autá neprejavujú problémy so štartovaním.

Dopyt po ekologickejšom no zároveň aj ekonomicky dostupnejšom palive si uvedomujú aj svetové automobilky, ktoré vďaka pohonu CNG zvyšujú dojazd svojich modelov. Napríklad Škoda pri modely Octavia G-TEC s úsporným motorom 1,4 TSI/81kW má vďaka Bi-fuel technológii dojazd až 1330 km. Automobilky upravujú aj svoju cenovú politiku. Niektoré predávajú modely na CNG lacnejšie ako porovnateľné modely s naftovým motorom. (prehľad dostupných vozidiel na CNG nájdeš na web stránke www.sppcng.sk, Tam nájdete aj rôzne mobilné aplikácie na vyhľadanie najbližšej CNG stanice). CNG je bez kompromisov ekologickou alternatívou, ktorá pomáha pri prechode na nízko emisnú dopravnú mobilitu. 

Next article