Skip to main content
Domovská stránka » Životný štýl » BEN CRISTOVAO: SOM ČLOVEK, KTORÝ MILUJE CESTOVANIE
ázia

BEN CRISTOVAO: SOM ČLOVEK, KTORÝ MILUJE CESTOVANIE

Váš ostatný album MADE IN CZECHOSLOVAKIA sa z veľkej časti natáčal v Ázii, prešli ste krajinami ako Thajsko, Japonsko či Malajzia. Prečo práve tento svetadiel?

Áziu si vyberám najmä pre jej odlišnosť. Všetko je tam úplne inak a všetky zážitky z tohto kontinentu sú neopakovateľné a veľmi výnimočné – absolútne mimo chápania obyčajného Európana ako som ja. To ma na tom baví najviac. Vďaka Ázii si rozširujem obzory a životné možnosti, a tiež ma určite Ázia vo veľkej miere obohacuje a inšpiruje. Navyše, sú tam skvelí ľudia a veľmi rád sa tam vraciam.

Vaša matka je Češka, otca máte pôvodom z Angoly, boli ste sa aj v tejto zaujímavej krajine pozrieť?

V Angole som žil do svojich štyroch rokov. Z tohto obdobia si, samozrejme, skoro nič nepamätám. Potom sa moji rodičia rozišli a my sme sa presťahovali do Česka. Odvtedy som tam nebol. Možno sa tam raz vyberiem, zatiaľ mám však v pláne iné krajiny, do ktorých sa chcem pozrieť. Najviac sa teraz teším na moju januárovú cestu do Brazílie.

Čo vás osobne najviac na cestovaní baví? Je niečo, bez čoho si neviete takúto cestu predstaviť?

Mňa všeobecne baví cestovanie a nepotrebujem k tomu žiadne veľké prípravy. Som človek, ktorý miluje cestovanie, a tiež už mám nejaké skúsenosti a jednoducho počítam s tým, že na ceste môžu nastať rôzne komplikácie, niečo sa nepodarí alebo nestihne, človek si len musí zachovať chladnú hlavu a zbytočne nepodliehať panike. Všetko sa dá riešiť, aj tie zdanlivo najšialenejšie situácie. Mobil je určite dôležitý pre navigáciu alebo booking, ale myslím si, že by som to zvládol aj bez neho.

S každým miestom, ktoré človek navštívi, si zároveň uvedomí, ako plytká a zbytočná vec je téma riešenie rás alebo iných kultúr.

Veľa ľudí má strach z nového, nových tvárí alebo kultúr. Čo vás cestovanie naučilo o ľudoch? Bojujete s predsudkami?

Vzhľadom na môj pôvod s predsudkami bojujem, alebo im čelím, neustále. Je to môj „každodenný chlebíček“, a už som si dávno zvykol. S každým miestom, ktoré človek navštívi, si zároveň uvedomí, ako plytká a zbytočná vec je téma riešenie rás alebo iných kultúr. Ľudia sa dokázali vždy ideálne adaptovať na miesto, kde žili, každý národ je dokonale vyvinutý pre miesto, kde musel žiť, kam ho okolnosti doviedli a kde budoval civilizáciu. Akonáhle človek toto pochopí, pozerá sa na ľudí jednotne a nepodlieha predsudkom. Problém je, myslím si, tiež v tom, že nie každý si môže z finančných dôvodov dovoliť cestovať, poznávať exotické miesta a sledovať odlišné kultúry v ich prirodzenom prostredí. Väčšinou ľudia vidia, ako pár ľudí z nejakej krajiny príde k nám, a potom si urobia názor na základe toho, ako sa u nás tých pár ľudí správa. To je, samozrejme, zlý prístup. Väčšina ľudí teda nemá taký rozhľad, a tak, bohužiaľ, vznikajú predsudky. 

Počuli sme, že ste mali v Thajsku nehodu na skútri, čo sa vám presne stalo? Aký máte po tejto skúsenosti pohľad na thajskú zdravotnú starostlivosť?

Zdravotná starostlivosť v Thajsku bola úplne skvelá. Nemal som tam žiadny problém a výborne, ako aj odborne sa o mňa postarali. Rozsekal som sa na skútri kúsok od džungle, na naozaj šialenom mieste, kde sme v blízkosti našli len jednu maličkú nemocnicu. Mali neuveriteľné vybavenie, zašili mi ruku, dali antibiotiká, ktoré som mal rozfázové presne podľa dní a popísané v angličtine. Absolútne profesionálny prístup. Keby som mal zase niekde havarovať, tak dúfam, že to bude v Thajsku. (smiech) Tento zážitok zbúral môj predsudok o tamojšej nemocničnej starostlivosti. 

Vo vašej brandži populárneho speváka a rapera je asi ťažké uniknúť na chvíľku neustálej pozornosti. Spoznávajú vás ľudia aj v cudzích krajinách?

Áno, ale sú to turisti z Česka. Ale stáva sa to snáď všade, možno len okrem ostrova Réunion, kde sme nikoho od nás nestretli. Hrozne ma to baví, toto stretávanie. 

Preferujete sólo cesty, alebo vždy cestujete s niekým?

Zvyčajne cestujem s niekým, snažím sa o to. Je to zábavnejšie, keď zdieľate s tým človekom zážitky, a tiež je to bezpečnejšie. Vždy existuje totiž riziko, že sa môže niečo stať a je určite fajn, keď sú na to aspoň dvaja. 

Natáčanie klipov mám, našťastie, so svojím tímom nastavené tak, že je to vždy zábava a oddych. Nikdy sa nestresujeme deadlinami, nič nerobíme nasilu.

Počas vašich ciest po Ázii ste sa venovali aj natáčaniu klipov. Často spájate oddych s prácou?

Vždy! Natáčanie klipov mám, našťastie, so svojím tímom nastavené tak, že je to vždy zábava a oddych. Nikdy sa nestresujeme deadlinami, nič nerobíme nasilu. Z dovolenky venujeme klipu napríklad dva alebo tri dni a funguje to skvele, aj tak si dokážeme dovolenku užiť. Naopak, bolo by mi ľúto, keby som tie krásne miesta, ktoré mám možnosť navštíviť, nevyužil touto cestou. 

Máte v pláne vycestovať do ďalších exotických krajín? Podľa čoho si vyberáte?

Vyberám si miesta, kde som ešte nebol, a zároveň chcem, aby boli v kontraste s krajinami, ktoré som už videl. Aby som zase neostal len v Ázii. Teším sa do Brazílie, a potom sa v januári určite pozriem aj do Portugalska. Tam ma čakajú Majstrovstvá Európy v brazílskom jiu jitsu. To je vlastne ďalší aspekt môjho života v ostatnom čase. Zúčastňujem sa zahraničných turnajov v jiu jitsu a aj podľa toho si vyberám destinácie pre svoje cesty, aby tam bola nejaká telocvičňa, kam môžem zájsť a zatrénovať si. 

Čo sa týka knižných sprievodcov, mám rád tie z edície Lonely Planet, bývajú tam super tipy.

Akú radu by ste dali vašim fanúšikom a čitateľom pred podobnou cestou za exotikou?

Určite je super mať so sebou len príručnú batožinu, aby ste sa napríklad pri prestupoch nemuseli zdržiavať čakaním na svoje kufre, ktoré prestup niekedy nemusia stihnúť, keď máte niekde len málo času. A je to aj o dosť pohodlnejšie. Čo sa týka knižných sprievodcov, mám rád tie z edície Lonely Planet, bývajú tam super tipy. Ako hovorí kamarát – „bicykel znovu nevymyslíš“. Je škoda rovno odpísať tie najznámejšie turistické atrakcie len preto, že sa na ne chodia pozerať všetci. Minule som z tohto dôvodu skoro prepásol Eiffelovku v Paríži a bola by to škoda. 

Ktorý kúsok z outfitu vám nesmie chýbať v kufri? 

Plavky so sebou mám vždy. Aj keď idem na zimnú dovolenku, navštívim tam bazén alebo nejaké aquacentrum. Tie sú pre mňa dôležité. Nechýba tiež tielko s logom našich „Barbarov“, je to niečo ako taká vlajka.

Next article