Skip to main content
Domovská stránka » Životný štýl » AKO SI PORADIŤ S ALERGIOU NA ROZTOČE BYTOVÉHO PRACHU
ADVERTORIAL

Sú prirodzenou súčasťou nášho okolia a zdravým ľuďom nijako neškodia. Alergikom však môžu spôsobovať množstvo problémov, ktoré znižujú kvalitu ich života.

prof. MUDr. MILOŠ JESEŇÁK, PhD., MBA

Klinika detí a dorastu JLF UK a UN Martin Oddelenie klinickej imunológie a alergológie UN Martin

K dispozícii máme viacero možností, ako príznaky roztočovej alergie zmierniť a dokonca je možné ju vyliečiť.

Čo sú prachové roztoče a ako ich vieme identifikovať? 

Roztoče bytového prachu sú drobné živočíchy, ktoré patria do kmeňa článkonožcov a triedy pavúkovcov. Vzhľadom pripomínajú veľmi malé pavúky či kliešte. Sú veľké približne 0,3 mm a dajú sa pozorovať aj voľným okom. Rozoznávame mnoho druhov roztočov podľa prostredia, v ktorom sa vyskytujú, pričom pre zdravého človeka nie sú škodlivé.

Vyskytujú sa v teplom, tmavom a vlhkom prostredí, napríklad v posteli, kde sa živia odlúpenými bunkami z kože človeka. Pomerne rýchlo sa rozmnožujú. Môžeme ich nájsť v matracoch, v čalúnenom nábytku či kobercoch. Sú vyvolávateľmi alergických reakcií, najčastejšie je to priedušková astma a alergická nádcha. Alergény sa nachádzajú vo výkaloch (truse) roztočov, doteraz bolo identifikovaných niekoľko desiatok ich druhov.

Čím sa prejavuje alergia na prachové roztoče a ako sa dá liečiť?

Prejavy alergie sú z horných dýchacích ciest (vodnatý výtok, kýchanie, svrbenie nosa, neskôr pocit upchatého nosa, zatekanie hlienov) aj z dolných ciest dýchacích (kašeľ, astmatické prejavy a pod.). Ak sa roztočová alergia nelieči, príznaky sa zhoršujú, prípadne sa začnú objavovať astmatické prejavy ako sťažené dýchanie, suchý kašeľ, pískanie na hrudníku. 

Alergia má výrazný negatívny vplyv na kvalitu života (poruchy spánku, zlý pracovný a školský výkon, bolesti hlavy, chronická únava). Liečba pozostáva z troch postupov režimové opatrenia, antialergické lieky a alergénová imunoterapia. Režimové opatrenia znižujú výskyt roztočov, a teda aj ich alergénov (výkalov), v domácnosti. 

Zásadným krokom v prevencii a liečbe je odstrániť zdroj alergénov, napr: v matracoch, vankúšoch, lôžkovinách a pod.

Ide napríklad o používanie vysávačov s Hepa filtrami, časté vetranie, akaricídne či špeciálne protiroztočové prípravky a obliečky. Alergik by nemal mať domáce zvieratá, pretože zvyšujú výskyt roztočov v domácnosti. Ak ich už má, nemali by mať prístup do časti, kde alergik spí.

Moderné antialergické liečby (antihistaminiká a spreje do nosa) sú veľmi účinné a bezpečné, alergiu však len potláčajú.

Jediným nástrojom, ktorý dokáže alergiu vyliečiť, je alergénová imunoterapia. Je to postup, pri ktorom sa roztočové alergény v presnej koncentrácii podávajú pravidelne pacientovi buď v podobe tabletiek či roztokov pod jazyk, alebo v podobe injekcií podkožne. 

Takto dokážeme zastaviť zhoršovanie príznakov, zmierniť prejavy alergie a dokonca ju u podstatnej časti pacientov aj vyliečiť. Imunoterapia musí trvať aspoň tri roky, aby bola zaručená jej dlhodobá účinnosť a vyliečenie pacienta.

Aké sú najrizikovejšie skupiny ľudí, ktoré trpia alergiou na prachové roztoče?

Sú to jedinci s rodinnou predispozíciou, ktorých prvostupňový príbuzný trpí na alergiu (rodič, súrodenec). Spočiatku sa u nich môžu objaviť alergické prejavy z tráviaceho traktu (potravinová alergia) a kože (atopický ekzém) a neskôr sa presunú do dýchacieho systému. 

Roztočové alergény sú veľmi dôležitým faktorom, ktorý môže viesť k rozvoju prieduškovej astmy (cca 3-násobné riziko). Nemenej často sa môžu roztočové alergie vyskytovať aj s inými alergiami, napríklad na pele alebo zvieratá.

Na aké varovné signály si majú dať rodičia pozor?

Ak pozorujú u detí opísané príznaky ráno po prebudení, počas jesene a zimy, po pobyte v prašnom prostredí. Niekedy sa príznaky môžu objaviť až s odstupom, napríklad o niekoľko hodín. Medzi nepriame prejavy alergie môže patriť aj vysoká chorobnosť a časté infekcie dýchacieho systému.

Next article