Skip to main content
Domovská stránka » Technológie a inovácie » INOVÁCIE AKO HNACIA SILA SLOVENSKEJ EKONOMIKY
Technológie a inovácie

INOVÁCIE AKO HNACIA SILA SLOVENSKEJ EKONOMIKY

V spolupráci s:
V spolupráci s:

V čase digitalizácie a globálnej konkurencie majú podniky čoraz ťažšiu úlohu zostať relevantnými na trhu. Inovácie produktov a služieb spolu so štruktúrovanou pomocou od štátu môžu podnikateľom pomôcť napredovať, získať konkurenčnú výhodu a udržať či zlepšiť svoje postavenie na slovenskom a európskom trhu.

Slovensko sa už niekoľko rokov po sebe radí medzi miernych inovátorov. V rebríčkoch inovatívnosti sme síce pred Poľskom a Maďarskom, no stále výrazne zaostávame za Českou republikou. „Slabá schopnosť slovenských podnikov inovovať vychádza z nedostupnosti špecializovaných informácií, nedostatočnej systémovej podpory výskumu a inovácií a v neposlednom rade aj zo systému vzdelávania.

Nositeľom inovačného potenciálu je práve podnikateľský sektor.

Ten ešte stále hľadá cestu, ako mladú generáciu naučiť kriticky myslieť a nebáť sa prichádzať s vlastnými myšlienkami,“ hovorí generálny riaditeľ Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Peter Blaškovitš. Počas uplynulých týždňov spoločenská situácia ovplyvnená pandémiou „ponúkla“ priestor pre inovácie.

„Školy pristúpili k online výučbe, gastronomické prevádzky spustili rozvoz jedál, výrobcovia liehovín sa preorientovali na dezinfekcie a šičky z odevných tovární začali šiť ochranné rúška. Nositeľom inovačného potenciálu je práve podnikateľský sektor,“ dodáva Peter Blaškovitš.


Inovačné workshopy

Inovácie sú nielen zdrojom ekonomického rastu národného hospodárstva, ale aj prostriedkom pre zvyšovanie kvality života Slovákov vo všetkých regiónoch krajiny. Slovenská inovačná a energetická agentúra už štvrtý rok realizuje národný projekt inovujme.sk.

Jeho cieľom je poskytnúť podnikom priaznivé pro-inovačné prostredie v spoločnosti a vybudovať inovačný ekosystém. „Pre podniky bez rozdielu veľkosti poskytujeme základné inovačné poradenstvo vo forme inovačného workshopu. Naši lektori spolu so skupinou zamestnancov či manažérov spoločnosti strávia niekoľko hodín, počas ktorých identifikujú jej slabé stránky.

Pre podniky bez rozdielu veľkosti poskytujeme základné inovačné poradenstvo vo forme inovačného workshopu.

Následne prostredníctvom nových nápadov hľadajú možnosti pre napredovanie podniku,“ vysvetľuje Peter Blaškovitš. Všetky informácie o aktivitách národného projektu a prihlasovanie sa na inovačné workshopy môžu záujemcovia nájsť v piatich konzultačných centrách – v Bratislave, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici a Košiciach, alebo na webovej stránke www.inovujme.sk.

Národný projekt Zvýšenie inovačnej výkonnosti slovenskej ekonomiky – inovujme.sk realizuje Slovenská inovačná a energetická agentúra. Spolufinancovaný je z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v operačnom programe Integrovaná infraštruktúra.Prečítajte si tiež: VEDA A TECHNOLÓGIE MENIA TABAKOVÝ PRIEMYSEL


Next article