Skip to main content
Domovská stránka » Technológie a inovácie » BEWISE: OD NARODENIA AŽ PO DOSPIVANIE SA MOZOG ZBAVUJE NADBYTOČNÝCH NEURÓNOV A SPOJENÍ
Technológie a inovácie

BEWISE: OD NARODENIA AŽ PO DOSPIVANIE SA MOZOG ZBAVUJE NADBYTOČNÝCH NEURÓNOV A SPOJENÍ

V spolupráci s:
V spolupráci s:

Každý jeden obraz, zvuk, cit, myšlienka alebo emócia – to všetko je produktom nášho mozgu. Tento ohromne komplexný orgán však nebol vždy takto komplexný.

Do svojho finálneho stavu sa dostal vďaka precíznym procesom, ktoré ho formovali ešte počas pobytu v maternici a pokračovali ďalej až do skorej dospelosti. Jeden z týchto procesov sa tiež nazýva ako neuronálne prerezávanie. Ide o proces zbavovania sa nadbytočných neurónov a spojení.

Od narodenia až po dospievanie sa mozog v niektorých oblastiach zbaví väčšiny spojení a zachovajú sa len tie najefektívnejšie.

Od narodenia až po dospievanie sa mozog v niektorých oblastiach zbaví väčšiny spojení a zachovajú sa len tie najefektívnejšie. Štúdium týchto procesov je veľmi dôležité, pretože dnes vieme, že ich narušením vznikajú mnohé neuropsychiatrické ochorenia ako schizofrénia alebo porucha autistického spektra (PAS).

V prvom prípade sa zdá, že sa mozog zbaví nadbytočného počtu spojení. V prípade PAS, naopak, mozog zachováva príliš veľa spojení. Pochopenie procesov, ktoré vedú k rozvoju porúch, môže výrazne pomôcť psychiatrii v získaní nástrojov na efektívnu prevenciu či liečbu pacientov, ktorá dnes doktorom výrazne chýba.

Peter Búran,
zakladateľ projektu BeWisePrečítajte si tiež: VÝSKUM PROGRESÍVNYH BIOMATERIÁLOV: INOVÁCIE PRE BIOMEDICÍNU A BIOTECHNOLÓGIE

Next article