Skip to main content
Domovská stránka » Rodina » PRVÝ POLROK S BÁBÄTKOM POMÔŽU RITUÁLY A PRAVIDELNOSŤ
Rodina

PRVÝ POLROK S BÁBÄTKOM POMÔŽU RITUÁLY A PRAVIDELNOSŤ

MUDr. BOHUSLAV PROCHÁZKA

pediater, Kutná Hora

Aké sú najvýraznejšie míľniky vo vývoji bábätka od narodenia do 6. mesiaca veku? Môžete ich stručne popísať?

Prvých šesť mesiacov je pre budúci vývoj bábätka veľmi dôležitých. Zásadný vplyv majú už okolnosti pôrodu, ide vlastne o prvotnú adaptáciu na život. Ďalší míľnik prichádza okolo tretieho mesiaca, kedy dochádza ku zmenám motorických schém. V tejto fáze sa ukáže, či sa bude bábätko aj naďalej správne vyvíjať. Okolo šiesteho mesiaca nastávajú ďalšie zmeny, ktoré zahŕňajú nielen motorický vývoj, ale aj konzumáciu pevnej stravy.

Novopečení rodičia si musia postupne zvykať na nový a často náročný režim. Máte pre nich nejaké tipy, ako tento prechod zvládnuť?

Obrovskú zmenu prináša najmä narodenie prvého dieťaťa. Rodičia majú k dispozícii naozaj veľa informácií, mali by ale pamätať na to, že každé dieťa rastie a vyvíja sa unikátne. Určite odporúčam udržiavať si nadhľad a nezúfať, ak sa bábätko správa inak, než ako sa píše v knihách – jednoducho si zachovať zdravý rozum. Niekedy pomôžu aj rady od príbuzných – rutina starostlivosti o dieťa sa v rodine dá do istej miery odovzdávať.

Môže rodič už takto malé dieťa „vychovávať“? Čo vlastne dieťa v tomto veku najviac potrebuje?

Takto malé dieťa ešte nevie, čo potrebuje. Prvé fázy vývoja sú dané predovšetkým genetikou, takže v tomto veku by sme dieťatko vychovávali len veľmi ťažko. Pomáha však zachovanie určitých rituálov, rytmu a pravidelnosti – tie dieťaťu poskytnú potrebný kľud a istotu.

S akými výzvami sa musia rodičia popasovať v modernej dobe? Myslíte, že veľ ké množstvo dostupných informácií je pre nich výhodou, alebo im skôr škodí?

Nepovedal by som, že veľa informácií rodičom škodí, ale mali by sa v nich orientovať a dokázať ich triediť. Poznať overenú informáciu môže byť zložitejšie. Základ je vyhľadávať zdroje, ktoré vychádzajú z najmodernejších vedeckých poznatkov a od odborníkov s potrebnou erudíciou.

Next article