Skip to main content
Domovská stránka » Rodina » PRÍBEH VIKI VIGAŠOVEJ: KAŽDÝ KRÔČIK JE DÔVODOM NA RADOSŤ
Rodina

PRÍBEH VIKI VIGAŠOVEJ: KAŽDÝ KRÔČIK JE DÔVODOM NA RADOSŤ

Článok vznikol v spolupráci s:
Viktória Vigašová | Zdroj: Archív Dobrý Anjel
Článok vznikol v spolupráci s:
Viktória Vigašová | Zdroj: Archív Dobrý Anjel

LUCIA HOVANČÁKOVÁ

Marketing PR manažérka
Dobrý Anjel

Viktória je typickou tínedžerkou. Rada sa naťahuje so starším bratom a má za sebou už aj prvé zaľúbenie. Celá rodina túži po tom, aby Viktória žila život podľa jej predstáv. Má pätnásť rokov a narodila sa s detskou mozgovou obrnou. Dobrí anjeli jej pomáhajú už dvanásť rokov a aj vďaka tejto pomoci sa Viktória mohla po prvýkrát postaviť na nohy. Je to drina, ale výsledky postupne prichádzajú, a to Viktóriu a jej blízkych poháňa vpred.

Viki, ako ju volajú, má ochrnutú ľavú stranu tela. Aby si zlepšila motoriku a dokázala sa postaviť na nohy, od detstva poctivo cvičí a rehabilituje. Prešla si rôznymi metódami, skúsila Vojtovu aj Bobathovu, absolvovala rôzne rehabilitačné pobyty.

Tak ako pravidelné cvičenie, aj pravidelná pomoc má veľký význam pre rodiny, ktoré majú výrazne vyššie náklady na liečbu.

Aktuálne jej najviac pomáha liečba biologickými preparátmi, cvičenia s fyzioterapeutkou, ktorá za Viktóriou chodí dvakrát týždenne a pravidelné pobyty v rehabilitačnom centre v Piešťanoch. Súčasťou rehabilitácií sú masáže aj plávanie. Pokroky sú viditeľné, preto v nich nemôže prestať. Pred piatimi rokmi nevedela udržať pero v ruke. Dnes dokáže sama písať písmená a kresliť pekné rovné čiary. Taktiež si vie preložiť pero z ľavej ruky do pravej. Vo vozíku sedí už pekne rovno, dokáže aj sama stáť a urobiť pár krokov bez pomoci.

Tak ako pravidelné cvičenie, aj pravidelná pomoc má veľký význam pre rodiny, ktoré majú výrazne vyššie náklady na liečbu. „Ďakujeme Dobrým anjelom za nádej a silu nevzdávať sa. Môžeme si tak dovoliť rehabilitácie, liečbu, ortopedickú obuv, doplnky aj pomôcky, ktoré Viki posúvajú vpred. Každý malý krôčik, je pre nás radosť a nádej zároveň,“ úprimne hovorí pani Janka, mama Viki.

Next article