Domovská stránka » Rodina » NAJČASTEJŠIE PRÍČINY VZNIKU KŔČOVÝCH ŽÍL A HEMOROIDOV
Rodina

NAJČASTEJŠIE PRÍČINY VZNIKU KŔČOVÝCH ŽÍL A HEMOROIDOV

MUDr. VLADIMÍR VÝROSTKO

odborník na liečbu kŕčových žíl, všeobecná chirurgia Nemocnica AGEL Handlová

Čo spôsobuje chronickú žilovú nedostatočnosť?

Chronickú žilovú nedostatočnosť spôsobuje zvýšený tlak v žilovom systéme dolných končatín v dôsledku sťaženého odtoku žilovej krvi. Žilová krv v dolných končatinách prúdi hlbokými aj povrchovými žilami, ktoré sú navzájom prepojené žilovými spojkami. Žilové chlopne a svaly pomáhajú vytlačiť krv z končatín smerom k srdcu a bránia zvyšovaniu tlaku v žilovom systéme dolných končatín. Podkladom vzniku ochorenia sa stáva zvýšený žilový tlak v oblasti dolných končatín, ktorý vzniká pri porušenej funkcii žilových chlopní v hlbokom žilovom systéme, následne dochádza
k obráteniu toku krvi. Prípadne môže byť tlak zvýšený pri uzávere hlbokých žíl, napríklad krvnou zrazeninou alebo pri zníženej funkcii svalovej pumpy, ktorá pomáha vytlačiť krv správnym smerom. Následkom je, že väčšie množstvo krvi prúdi viac povrchovým žilovým systémom, to vedie k zvýšeniu tlaku v týchto žilách a rozvoju chronickej žilovej nedostatočnosti.

Aké faktory vplývajú na vznik u mužov a žien?

Príčinou vzniku kŕčových žíl na dolných končatinách je genetická výbava a spôsob života, napr. sedavý spôsob, dlhodobé státie, málo pohybu, taktiež nadváha a obezita, nevhodné oblečenie, tesný odev… Dá sa povedať, že všetko to, čo zvyšuje tlak v žilovom systéme dolných končatín. Navyše u žien ešte hormonálne faktory, antikoncepcia, tehotenstvo. V žilách na dolných končatinách sú jednosmerné chlopne/ventily, ktoré púšťajú krv len jedným smerom. Keď sa zvyšuje tlak v žilovom systéme, steny žily sa napínajú a chlopne potom prepúšťajú krv spätne a znovu navyšujú tlak v žilovom systéme. Keď táto situácia trvá dlhšie, začnú sa chlopne deformovať až zaniknú a tvoria sa kŕčové žily.

Podobné faktory vplývajú aj na vznik hemoroidov. Aké sú ich príznaky?

Príznaky hemoroidálného ochorenia závisia od štádia ochorenia.

Hemoroidy sa klasifikujú do 4 štádií:

I. štádium – hemoroidy viditeľné len endoskopom; pocity tupého tlaku, čerstvá jasnočervená krv na papieri a na povrchu stolice.

II. štádium – hemoroidy vystupujú počas tlaku na stolicu so spontánnym návratom po ukončení potreby; krvácanie, bolesť, pocit tlaku, svrbenie, pálenie.

III. štádium – trvalo vystupujú z konečníka počas vyprázdňovania a návrat do konečníka vyžaduje ich manuálne zatlačenie naspäť; bolesť, zdurenie, výtok, krvácanie, občasný únik riedkej stolice.

IV. štádium – permanentne vystúpené hemoroidy; bolesť, zdurenie, výtok, občasný únik riedkej stolice a vetrov.

Kedy je najlepšie pri týchto problémoch vyhľadať odbornú pomoc?

Každé ochorenie sa má liečiť, keď sa vyskytnú prvé príznaky, obzvlášť krvácanie, ktoré môže poukazovať aj na iné závažnejšie ochorenia. Avšak stále platí pravidlo, že ochorenie sa lieči ľahšie v úvodných štádiach. Pri pokročilých štádiach je liečba náročnejšia aj pre ošetrujúceho lekára, aj pacienta.

Ako sa ľudia s týmito ochoreniami liečia?

V počiatočných štádiách sa využíva konzervatívna terapia, venofarmaká, aktuálne sa preferujú mikronizované flavonoidy – kombinácie diozmín, hesperidín. K režimovým opatreniam patrí strava bohatá na vlákninu, vyvarovať sa dráždivým a korenistým jedlám, nedvíhať ťažké veci, pravidelná stolica, nesedieť dlho na WC, hygiena, nenosiť tesné oblečenie, pravidelný pohyb a vyvarovať sa dlhodobému sedeniu. Operačné riešenie je indikované od II. štádia, v súčasnosti sú najviac preferované metódy LHP (Laser Hemorrhoidoplasty Procedure) či Longova metóda.

Ďalší článok