Skip to main content
Domovská stránka » Rodina » MÁRIA A ADRIAN BARTALOS: AKO RODIČIA MÁME MOŽNOST VYCHOVAŤ DOBRÝCH ĽUDÍ
Rodina

MÁRIA A ADRIAN BARTALOS: AKO RODIČIA MÁME MOŽNOST VYCHOVAŤ DOBRÝCH ĽUDÍ

Mária Bartalos je slovenská divadelná a televízna herečka. Videli sme ju už v mnohých seriáloch. Veľkú popularitu si svojou úprimnosťou a príjemným vystupovaním získala aj na Instagrame. Jej manžel Adrian je tiež úspešný zakladateľ Creative Movement Studio a nadšenec do pohybu. Spýtali sme sa ich ako zvládajú rodičovstvo a čo by odporučili ostatným.

Čo je podľa vás kľúčom k úspešnému rodičovstvu?

V prvom rade je veľmi dôležité definovať, čo môžeme rozumieť pod pojmom „úspešné rodičovstvo“ a byť si vedomí, čo všetko to obnáša. Veríme, že rodičovstvo nie je iba o šťastných chvíľach, ale aj o nevyhnutných obetách, sebazaprení a prijatí obrovskej zodpovednosti za každé rozhodnutie, ktoré vo výchove nášho dieťaťa spravíme. Sme presvedčení, že vzťah medzi rodičom a dieťaťom by mal byť založený na úprimnosti a snahe ukázať dieťaťu svet. Aký v skutočnosti je a dostatočne ho naň pripraviť. To, či sme to ako rodičia zvládli úspešne, budeme môcť povedať až o niekoľko rokov, keď uvidíme nášho syna pevne stáť, statočne čeliť nástrahám tohto sveta a podieľať sa na osudoch života iných.

Ako rodičia prijímame obrovskú zodpovednosť za každé rozhodnutie vo výchove dieťaťa.

Aké sú vaše obľúbené rodičovské aktivity?

Aj napriek tomu, že Noel len nedávno dovŕšil svoj prvý rok, veľmi radi ho zapájame do bežných domácich prác, ako je napríklad varenie, vysávanie či kosenie trávnika. Vybudoval si k týmto činnostiam obrovský vzťah a pri ich vykonávaní je na ňom vidieť nadšenie. Zároveň sme presvedčení, že práve tento prístup ho môže posúvať osobnostne vpred a napomôže mu rýchlejšie dospieť. Okrem pracovných aktivít veľmi obľubujeme spoločné rodinné stolovanie. Jedlo máme radi a keď sme pri stole všetci spolu, Noelovi chutí ešte viac, a popritom, ako ho sledujeme, sa aj nasmejeme. Taktiež sa radi spolu všetci hráme na našom dvore. Alebo si spoločne prezeráme niektorú z Noelových kníh, ktorú si sám vyberie.


Viete, ako skĺbiť prácu s časom stráveným s rodinou?

Náš pracovný život sa pravdepodobne líši od života bežných rodín. Okrem riadenia nášho pohybového študia, sme sa stali súčasťou rôznych projektov a spoluprác, ktoré si častokrát vyžadujú flexibilný harmonogram a cestovanie. Noel je, samozrejme, súčasťou každej našej cesty a dobrodružstva. Takže sme zatiaľ nebojovali s problémom, že by sme mali na seba málo času, čo vnímame ako veľké pozitívum, najmä v jeho súčasnom vývojovom období.

Aké boli vaše prvé chvíle s dieťaťom, najmä v okamžikoch od pôrodu?

Ten moment prvého stretnutia, po dlhých deviatich mesiacoch, sa slovami len ťažko opisuje. Bol to obrovský príval lásky, vďačnosti, radosti a šťastia, ktorý odvtedy trvá stále. Tie emócie, ktoré zažívame, keď sa na Noela pozeráme a sledujeme jeho pokroky. Jeho neustálu snahu sa zlepšovať a objavovať svet okolo, sú pre nás pohonnou hmotou. Dokáže nám zo sekundy na sekundu zlepšiť náladu, rozosmiať nás, prekvapiť, dokonca aj vyplašiť. Keďže má veľmi veľa energie, niekedy máme čo robiť, aby sme to jeho tempo stíhali. Ale sme radi, že je taký, lebo skvelo do našej partie zapadá. Často si tie prvé chvíle od pôrodu pripomíname, pretože to bolo jedno krásne, pomalé, láskavé obdobie, kedy sa pre nás zastavil čas a venovali sme sa nášmu synovi a jeden druhému.

rodičovstvo maria a adrian bartalos
Čo by ste odkázali budúcim rodičom?

Aby sa nebáli mať deti. Aj napriek šialenej dobe a rýchlemu svetu, ktorého sa mnohí obávajú, lebo si uvedomujú, že dnešní rodičia to majú ťažké a ťažšie ako kedysi naši rodičia. Deti sú tá najlepšia škola. A ako rodičia majú jedinečnú možnosť vychovať nových skvelých ľudí, budúcu generáciu, ktorá bude ďalej odovzdávať vštepené hodnoty.


Prečítajte si tiež: DETI POTREBUJÚ PRÍTOMNOSŤ OTCA

Next article