Domovská stránka » Kariéra » PANDEMICKÁ SITUÁCIA OTVORILA ŽENÁM NOVÉ PRACOVNÉ PRÍLEŽITOSTI
Kariéra

PANDEMICKÁ SITUÁCIA OTVORILA ŽENÁM NOVÉ PRACOVNÉ PRÍLEŽITOSTI

Článok vznikol v spolupráci s:
Foto: Aj Ty v IT Archiv
Článok vznikol v spolupráci s:
Foto: Aj Ty v IT Archiv

Pandemická situácia, v ktorej už druhý rok žijeme, zmenila nielen náš pohľad na zdravie, ale zásadne ovplyvnila viaceré aspekty našich životov, profesionálny nevynímajúc. Najviditeľnejšie sa to prejavilo v zmenách štruktúry ponúkaných pracovných pozícii, možnostiach rekvalifikácie, etablovaní home-officu a v otvorenejšom výberovom procese, z čoho dokázali vyťažiť práve ženy.

ZMENY NA PRACOVNOM TRHU

Odvetvia, ktoré vynútene pauzovali (gastro, turizmus, kultúra a ďalšie) nielenže nenaberali nových zamestnancov, ale prepúšťali aj tých existujúcich. Naopak, nadštandardne sa rozvíjali odvetvia, ktorých nárastu covidová situácia priala (e-commerce, kuriérske služby, online marketing, informačné technológie a pod.).

Viacerí zamestnávatelia využili pandemický čas na reprofilizáciu existujúcich pozícii, čím motivovali  svojich zamestnancov ďalej sa vzdelávať a získať nové zručnosti. Aj v súkromí ľudia trávili oveľa viac času doma, čo mnohí využili na sebarozvoj alebo na hľadanie nových pracovných pozícií, ktoré by za iných okolností nezvažovali. Naplno sa tak prejavil dosiaľ málo využitý potenciál online náborov a školení, ktorých najväčšími výhodami sú geografická dostupnosť a časová flexibilnosť.

NOVÉ VÝZVY A  PRÍLEŽITOSTI

Keďže sa v Aj ty v IT už desiaty rok venujeme vzdelávaniu žien a ich profesionálnemu uplatneniu v IT sektore, s napätím sme očakávali, ako celková situácia ovplyvní našu realitu. Sami sme ako organizácia čelili výzve prechodu z výlučne offline do online vzdelávania doslova zo dňa na deň a napriek tomu, že to nebol jednoduchý proces, zvládli sme ho. Práve enormný záujem o naše online školenia nás tiež presvedčil, že sa táto forma vzdelávania stane trvalou súčasťou našej ponuky kurzov. Aj náš pôvodne sedemčlenný tím sa preto od marca 2020 zdvojnásobil.

Absolvovanie Women Tester Academy (WTA) mi prinieslo nový životný smer. Moja bublina narástla a rozšírila sa nielen o informácie ako také, ale aj o ľudí. A len vďaka tomu, ako veľa úsilia ma stálo kurz úspešne absolvovať a nájsť si prácu, moje sebavedomie priamo úmerne narástlo tiež...
– Mária Procházková, absolventka Women Tester Academy

Nová situácia však otvorila nové pracovné možnosti najmä samotným ženám. Hoci ich kariérnu cestu ešte stále podmieňuje starostlivosť o deti, ktorá leží najmä na ich pleciach, ich motivácia kariérne rásť je veľká. Keď k tomu pridáme časovú a finančnú dostupnosť online školení, žiadaný home-office pri širšom spektre pozícii a otvorenejší online výberový proces, ich možnosti výberu zamestnania a pracovná sebarealizácia sa výrazne rozšírili.

UPSKILLING AJ RESKILLING

Ženy vo zvýšenej miere využili čas na rekvalifikáciu a zlepšenie existujúcich pracovných kompetencií, vďaka čomu si boli schopné udržať existujúce pracovné miesta alebo úplne zmeniť zamestnanie. Tieto pozitívne zmeny zrkadlia aj naše štatistiky. Len od začiatku roka 2021 absolvovalo naše aktivity viac ako 3250 účastníčok. Dovedna 600 žien sa pritom počas pandémie rekvalifikovalo v oblastiach testingu, data analýz, machine learningu, security a UX, pričom viac ako 50% z nich si dokázalo nájsť novú prácu, alebo s novonadobudnutými zručnosťami zlepšiť súčasnú pozíciu. Ďalších 700 žien si oprášilo svoje digitálne zručnosti v rámci nášho programu DigiWomen. Záujem o zmenu myslenia v tomto smere zaznamenávame aj u zamestnávateľov, ktorí častejšie venujú pozornosť kvalitnému online vzdelávaniu a na zamestnávanie talentov so skrytým potenciálom. Pevne veríme, že takto nastavený kurz bude ďalej pokračovať.

WTA nie je totiž len o akadémii ako takej, v skutočnosti preniknete do sveta, kde sa stále môžete posúvať, učiť, vzdelávať. A hoci budúcnosť nepozná nikto, isté je, že technický svet bude stále rásť. Tak prečo nebyť priamo pritom?
– Mária Procházková

Ďalší článok