Skip to main content
Domovská stránka » Kariéra » MATEJ BUČEK: ZA ROK BARISTICKOU ŠPIČKOU
ADVERTORIAL

Mladý gymnazista sa do siete kaviarní Starbucks dostal len pred rokom, kedy o káve nevedel vôbec nič. V priebehu 365 dní sa vypracoval medzi špičku. Porazil baristov z celého Slovenska a mieri na medzinárodné finále do Londýna.

Dokázal by si si pred rokom predstaviť, že sa staneš víťazom baristickej súťaže?

O tejto súťaži som nemal ani poňatie a už vôbec som nesníval o tom, že niečo také môžem vyhrať. Moja kariéra baristu začala tréningom, kedy ma učili kolegovia, a potom to bolo už len na mne. Postupne som sa naučil byť rýchlejší, a pritom dodržiavať všetky postupy. Je to pre mňa zaujímavá skúsenosť, pri ktorej prekračujem aj vlastné hranice. Aj v tejto súťaži som chcel prekonať sám seba a zistiť, či som dobrý, kde sú moje limity a hranice. Je pre mňa veľkou odmenou, že môžem ísť do Londýna a vidieť kultúru baristov z celej Európy či Afriky.

Aká bola tvoja cesta za víťazstvom?

Stálo ma to veľa prípravy, študovania a sústredenia. Porazil som veľmi obstojnú konkurenciu – vo veľkom finále sme boli už iba štyria, pričom všetci súťažiaci sú vo fachu oveľa dlhšie ako ja. Teraz idem do Londýna na kolo Europa – Middle East – Africa. Kto vyhrá, získa zájazd v rámci programu Origin Trip do Rwandy a bude mať možnosť stretnúť sa s farmármi, ktorí pre nás pestujú kávu.

Čo znamená výhra v takejto súťaži pre teba a tvoju kariéru?

Znamená to pre mňa veľký posun. Som na seba hrdý a spokojný. Teším sa na kávové semináre, pretože teraz som v tréningu na Coffee Master. Sledujem na sociálnych sieťach, čo sa deje vo svete a na svoj profil pridávam moju prácu. Viem, ako fungujú baristi v iných krajinách. Je to bonus nielen pre mňa, ale aj pre ľudí, ktorých budem trénovať.

Čo pre teba práca v Starbucks znamená?

Neviem si predstaviť flexibilnejšiu prácu, keďže pracujem popri štúdiu. Dala mi veľa skúseností, priateľov a dobrú náladu v práci. Teší ma, že zákazníci od nás odchádzajú spokojní. Starbucks mi ponúka kvalitnú kávu, vďaka ktorej sa môžem zlepšovať a rozvíjať svoje znalosti o nej. Cením si taktiež široké kariérne možnosti, ktoré nám Starbucks poskytuje.

Next article