Skip to main content
Domovská stránka » Diverzita a inklúzia » SMIECH NÁS SPÁJA
Diverzita a inklúzia

SMIECH NÁS SPÁJA

Zdroj: archív SS

Simona First je úspešná slovenská komička a moderátorka. Poznáte ju zo stand-up comedy show Silné reči či z diskusnej relácie Silná zostava. Najviac ju preslávil jej celovečerný stand-up špeciál s názvom Donaha!. Zažila však aj ťažké životné obdobia. Nielen o nich a o tom, ako smiech a humor pomáhajú prekonať každodenné výzvy, nám porozprávala v rozhovore.

Simona comedy

slovenská komička a moderátorka

Ako stand-up komička máte schopnosť osloviť ľudí rôznych vekových skupín a skúseností. Myslíte si, že je možné humorom prispieť k vytváraniu otvoreného a inkluzívneho prostredia pre všetkých?

Rozhodne si myslím, že humor prelamuje bariéry, keď sa ľudia neberú až tak vážne. Keď sa spolu smejeme, priamo to pozýva k ďalšej spolupráci. Myslím, že ľudia, ktorí sa smejú na rovnakých vtipoch, majú akúsi zvláštnu väzbu a toto celé sa dá krásne posúvať aj do reálneho sveta, kde to zužitkujeme. Ani ja asi so všetkými mojimi divákmi nemám rovnaký politický či spoločenský názor, ale práve smiech je tým želaným katalyzátorom inklúzie medzi nami.

V čase, keď ste boli slobodnou matkou, ste určite čelili mnohým výzvam. Ako tieto skúsenosti ovplyvnili váš pohľad na rovnosť medzi ženami a mužmi?

Bolo to veľmi náročné obdobie a neprejde deň, keď si nespomeniem na to, ako sa tento štát ľahostajne stavia k najohrozenejšej skupine ľudí. Tie ženy, ktoré každé ráno musia vsať ako fénix z popola predošlého dňa, sa zo všetkých síl snažia vychovať dobrých ľudí ako ďalšiu generáciu pre našu krajinu. Neviem ani opísať, a to s jedným dieťaťom, aké je náročné ťahať dve roboty, nemyslieť na to, že ste sama a po rozvode, do toho byť dieťaťu aj matkou aj otcom a ešte pri tom ako žena ideálne zvládať aj domácnosť a aj vyzerať dobre. To je naozaj nadľudský výkon.

Zdroj: archív SS

Aké kroky by ste odporučili firmám na podporu slobodných matiek v pracovnom prostredí?

Laicky môžem z vlastnej skúsenosti odporučiť, poprosiť o možnosť homeofficu, ak to práca umožňuje. Ak nie, určite pomôcť nájsť spôsoby, ako ju viac nechať doma, prípadne ponúknuť psychologickú pomoc či možnosť mať dieťa v práci. Myslím, že sú cesty, a ja osobne budem vďačná, keď aspoň v niečom firmy zastúpia štát.

Na pódiu o svojej životnej ceste hovoríte úplne otvorene. Ktorá prekážka na nej bola najväčšou výzvou?

Určite aj toto obdobie slobodorodičovstva. To bolo extrémne náročné, neviem si to predstaviť dlhodobo. Zároveň to bolo aj čarovné a krásne obdobie v niečom, pretože sloboda chutí úžasne, keď ste dlho mali pocit, že ste v putách. Rozvod je tiež pojem, ktorý sa dnes už akosi sprofanoval. Zranenia sú veľmi hlboké, aj keď odchádzate z nezdravého vzťahu. Bola by som rada, keby sa o tomto viac hovorilo.

Čo môžu fanúšikovia vášho humoru očakávať v roku 2024?

Dúfajme, že humor. (Smiech.) S mojou hodinovou šou sa opäť chystáme do mnohých miest na Slovensku a v Česku. V máji ma diváci môžu nájsť aj na vystúpeniach Silných rečí, kde budem potiť krv a snažiť sa písať nové vtipy.

Next article