Domovská stránka » PRE VÝBER RODINNÉHO AUTA UNIVERZÁLNA RADA NEEXISTUJE, ALE…
ako vybrať rodinné auto

PRE VÝBER RODINNÉHO AUTA UNIVERZÁLNA RADA NEEXISTUJE, ALE…

K jednej z najzásadnejších diskusií patria dohady partnerov o výbere vozidla. Na úvod ale treba poznamenať, že univerzálna rada, ktoré rodinné auto je najlepšie, neexistuje. Mnohé závisí od toho, akú veľkú rodinu máte, respektíve plánujete, či zvyknete cestovať na dlhé trate alebo iba na nevyhnutné vzdialenosti, či okrem detí a seba prevážate i zvieratá, športové potreby, prípadne kvantá hračiek.

Podľa nedávnych prieskumov patria medzi favorizované vozidlá rodín s deťmi modely s väčším batožinovým priestorom.

Ako vybrať to najlepšie auto?
Požiadavky väčšiny z nás sú však identické. Bezpečnosť, vysoká kvalita, malá spotreba, praktickosť, priaznivá cena a slušný dizajn.Podľa nedávnych prieskumov patria medzi favorizované vozidlá rodín s deťmi modely s väčším batožinovým priestorom. Ideálne sú predovšetkým pre rodiny s dvoma deťmi, a to napriek tomu, že interiérová výbava nepatrí k tým najprevratnejším, a trom dospelým ľuďom, respektíve väčším deťom a dospelému, môže byť na zadných sedadlách časom pritesno.

Diesel alebo benzín?
To je otázka, ktorú rieši nejeden budúci majiteľ nového vozidla. Pokiaľ máte deti a vašou najbežnejšou trasou sa stalo ich vozenie do školy, na krúžky a späť, stavte skôr na benzín. Diesel sa na kratšie vzdialenosti totiž dostatočne nezohreje, má pomerne vysokú spotrebu a studená prevádzka mu škodí. Pre rodiny, ktoré len sťažka najazdia viac ako 10 – 15-tisíc kilometrov ročne, je lepšou a šetrnejšou alternatívou auto s benzínovým motorom.
Jeho prednosťou je dobrá spotreba pri vyššej rýchlosti a väčšom zaťažení. Diesel je preto pravou voľbou pri spojení pracovného a rodinného využitia auta, prípadne ak vaše deti vykonávajú šport a pravidelne v ňom prevážate ťažké športové náčinie.

Pri kúpe auta si všímajte aj:

  • batožinový priestor – dôležitý je nielen objem, ale i tvar,

  • či sa do neho zmestia tri detské sedačky,

  • zamykanie dverí – ideálne je, ak vodič ovláda poistku spredu, 

  • zadnú stranu sedadiel, do ktorej budú deti kopať, 

  • parabolické zrkadlo – umožní rodičom sledovať dianie vzadu,

  • posuvné dvere, ktoré sú ideálne na nastupovanie.


Nadštandardná výbava ako samozrejmosť
Jedným z dôležitých kritérií pri výbere auta, hoci nie tým najzásadnejším, býva nadštandardná výbava. Posilňovače riadenia, elektrické ovládanie predných a zadných okien, zadná parkovacia kamera, vyhrievanie sedadiel a vyhrievaný volant, či systém varovania pri opustení jazdného pruhu. To je len spŕška prínosov, ktoré na cestách zvyšujú nielen komfort, ale i celkovú bezpečnosť. A práve tá ostáva pri výbere rodinného automobilu najdôležitejšia.

Ďalší článok