Domovská stránka » Rodina » ATOPICKÁ DERMATITÍDA: ZVYČAJNE CELOŽIVOTNÁ SPOLOČNÍČKA
Rodina

ATOPICKÁ DERMATITÍDA: ZVYČAJNE CELOŽIVOTNÁ SPOLOČNÍČKA

MUDr. KATARÍNA TURČINOVÁ LACKOVÁ

@skinofkiddo

Atopická dermatitída patrí medzi jedno z najčastejších kožných ochorení, s ktorým sa dermatológ vo svojej ordinácií stretáva. Prvé prejavy ekzému sa zvyčajne objavujú už v skorom detskom veku, okolo 3. mesiaca, najčastejšie na lícach, hrudníku a trupe ako suché, začervenané, neostro ohraničené ložiská. Pacienti, ktorí toto kožné ochorenie majú, sa do ambulan­cie pravidelne vracajú, pretože pod určitými vplyvmi môže dôjsť k vzplanutiu zápalových ložísk.

GENETICKÁ PREDISPOZÍCIA

Atopický ekzém má genetický podklad. Ak má rodič atopickú dermatitídu alebo zápasí s astmou či sennou nádchou, existuje 50 % pravdepodobnosť, že dieťa bude mať aspoň jedno z týchto ochore­ní. To znamená, že dieťa sa s ato­pickou predispozíciou už narodí. Jedným z charakteristických znakov ekzému je suchosť kože, ktorá je podmienená zníženým obsahom lipidov vo vrchnej vrstve pokožky. To sa podieľa na oslabení jej bariérovej funkcie.

Z dôvodu zmien pomerov v stavbe pokožky je uľahčený prienik iritantov a alergénov. Okrem toho sa na vzniku atopického ekzému podieľajú i metabolické a imunitné faktory. Najnepríjemnejším symptómom ekzému je výrazné, až záchvatovité svrbenie, ktoré pacientom významnou mierou sťažuje každodenné fungovanie.

LIEČBA PATRÍ DO RÚK ODBORNÍKOV

O pacienta s atopickou dermatitídou sa v prvom rade stará kožný le­kár. Najlepšie je, ak si pacient nájde dermatológa, ktorému dôveruje a komunikuje s ním všetky svoje otázky a prípadne obavy. Hoci vrodená dispozícia kože k zápalovej reakcii môže pretrvávať celý život, pri starostlivom dodržiavaní preventívnych a liečebných opatrení sa dá ekzém udržať v bezpríznakovom štádiu dlhšiu dobu.

Liečba ekzému je komplexná, vyžaduje si spoluprácu s pediatrom či všeobecným lekárom, imunoalergológom, gastroenterológom, výživovým poradcom a psychológom. Dôležité je pravidelné premasťovanie emolienciami, v prípade vzniku zápalových ložísk je nevyhnutná konzultácia s der­matológom, ktorý pre pacienta vyberie vhodnú cielenú liečbu.

Prečítajte si tiež:

PACIENTSKY PRÍBEH: ODKÁZANÝ NA MEDIKAMENTÓZNU LIEČBU

V detstve som mal väčšie prob­lémy s bronchiálnou astmou. Atopická dermatída bola taká sprievodná diagnóza. Vtedy ma koža trápila iba lokálne. Následne v období dospievania postupne vymizli prejavy astmy aj…

Ďalší článok