Domovská stránka » Rodina » PEDIATRIČKA PRINÁŠA TIPY A RADY PRE MAMIČKY
Rodina

PEDIATRIČKA PRINÁŠA TIPY A RADY PRE MAMIČKY

Zdroj: MUDr. Monika Michňová

MUDr. MONIKA MICHŇOVÁ

Pediatrička MUDr. Monika Michňová si v roku 2021 založila na Instagrame profil detska_doktorka, kde prináša rôzne tipy a rady pre mamičky, ako aj pre mamičky budúce.

Myšlienku vytvoriť IG profil som mala v hlave už dávnejšie. Vždy som si vravela, že začnem písať, keď budem mať vlastné deti. Situácia sa zmenila, keď z okresu odišli dvaja pediatri do dôchodku a zrazu mi začali písať kamarátky a mamičky z okolia, ktoré sa chceli o niečom poradiť. Vtedy mi v hlave napadla myšlienka, že začnem písať krátke články na Instagram. Popri materskej som sa ďalej mohla vzdelávať a bola to aj istá forma relaxu. Vôbec by mi vtedy nenapadlo, že to bude mať takýto dosah. Tak vznikol profil detska_doktorka.

Tekutiny

Prvé tekutiny je správne začať ponúkať už spolu s prvými príkrmami, aby si dieťaťko vytvorilo návyk. Treba dbať na výber správnych tekutín, najvhodnejšia je čistá voda. Nápojom s nadmerným množstvom cukru sa treba vyhnúť, sú energeticky bohaté a neskôr môžu deti ohroziť vznikom nadváhy a zubného kazu.

Dôležité je ponúkať tekutiny správnym spôsobom, nápomocný je hrnček so slamkou, hlavne pre deti, ktoré nechcú piť. Taktiež treba deti motivovať na pitie formou hry a zaradiť v lete sezónne ovocie, ktoré má vysoký podiel vody.

Vitamíny

Dostatočný príjem vitamínov zabezpečíme veľmi jednoducho, a to vyváženým pestrým jedálničkom. Určite som aj za doplnenie vitamínov vo forme výživových doplnkov, ale treba si vedieť vybrať, lebo na trhu je množstvo dostupných produktov a nie všetky sú ideálne. Vždy sa riadim heslom „menej je viac“.

Zubná hygiena

Najväčšia výzva pri raste zúbkov pre rodičov je podľa mňa vydržať, mať pevné nervy, silu a stále si opakovať zlaté pravidlo rodičov – „je to len obdobie, ktoré raz prejde“.

Pevná vôľa

V tomto období môžeme čakať naozaj čokoľvek, zmení sa stereotyp, správanie dieťaťa – nespí, je uplakané, nepokojné, nechce piť, jesť, môže mať aj iné prejavy ako napr. zvýšenú teplotu, riedke stolice, kašeľ, nádchu. V tomto období potrebuje svojich rodičov na 120 %, potrebuje cítiť, že ho milujeme a sme tu pre neho v jeho bolestivom štádiu života.

Aké edukačné platformy sledovať?

Každá minca má dve strany a platí to aj o internete – na jednej strane tu nájdete množstvo informácií a na strane druhej je ťažké vyselektovať, ktoré informácie sú naozaj dôveryhodné.

Jednoznačne odporúčam sledovať platformy, kde sa k danej téme vyjadrujú odborníci. Prínosné môžu byť aj osobné skúsenosti, avšak mnohé diskusné fóra či stránky mávajú často zavádzajúci charakter. Mamičky to veľakrát zbytočne vyplaší alebo, naopak, dostanú nevyžiadané rady a tipy, ktoré v konečnom dôsledku môžu zhoršiť celú situáciu a následne aj zdravotný stav dieťaťa. V tomto smere treba byť veľmi opatrný.

Som rada, že v súčasnosti majú už sociálne siete aj edukatívny charakter a dokážete na nich nájsť kvalitný obsah vytvorený odborníkmi.

Ďalší článok