Home » Venované rodičom » Výber školskej tašky má svoje pravidlá. Tieto určite nepodceňujte
bolesť chrbta

Výber školskej tašky má svoje pravidlá. Tieto určite nepodceňujte

Pri voľbe vhodnej školskej tašky musíte v prvom rade zvážiť, na čo všetko bude vášmu dieťaťu slúžiť a čo je pre vás, ako starostlivého rodiča, najdôležitejšie. Do akej miery dbáte na zdravotné odporúčania, veľkosť, počet kapsičiek, pohodlie či dizajn, ostáva len na vás. V každom prípade berte do úvahy nasledovné odporúčania.

Bezpečnosť na prvom mieste
Jedným zo základných parametrov pri výbere školskej tašky je bezpečnosť. Pri jej kúpe sa rozhodne oplatí zainvestovať a eliminovať tak zdravotné riziká, ktoré pofiderné kúsky predávané na trhoch bez potrebnej atestácie a kontrol spravidla prinášajú.
Kvalitná školská taška by mala obsahovať bezpečnostné prvky, akými sú výraznejšie farby, pruhy, reflexné pásky či nášivky, a to pre dobrú viditeľnosť žiaka aj v prípade nepriaznivého počasia.  

Pevná konštrukcia, ale ľahká údržba
Materiál, z ktorého je školská taška vyrobená, by mal byť vodeodolný a ľahko umývateľný. To vám zabezpečí jednoduchú údržbu a úsporu času spojenú s jej pravidelným čistením. Pri výbere aktovky stavte na pevnú, ale ľahkú konštrukciu. Školská taška by si mala aj po naplnení obsahu knihami, zošitmi a ďalšími pomôckami zachovať tvar. U žiakov na prvom stupni základnej školy by mala byť hmotnosť prázdnej tašky 1200 gramov, u študentov 1400 gramov.
Nielen konštrukcia, ale i dno má pri kúpe správnej školskej tašky čo povedať. Ideálnou voľbou je aktovka s pevným dnom, plastovými hranami a nožičkami, vďaka ktorým sa látka neoderie a taška bude vyzerať dlhšie ako nová.

Väčšia prehľadnosť i nastavenie popruhov
Anatomicky tvarovaná zadná časť, nastaviteľné ramenné popruhy a dostatočná polstrovanosť sú taktiež zárukou, že školská taška nebude priveľkou záťažou pre citlivú detskú chrbticu. Nemenej dôležitým kritériom pri výbere školskej tašky ostáva praktickosť. Čím pestrejšie členenie a väčší počet priehradok (napríklad na fľašu s vodou, peračník, zošity, učebnice, peňaženku či kľúče) bude mať, tým jednoduchšie v nej udržíte poriadok a systém usporiadania vecí.

Taška patrí na chrbát
To, že školská taška patrí na chrbát a nie do ruky, my dospelí vieme už dávno, no deti našu trpezlivosť občas predsa len skúšajú. Lekári odporúčajú nosiť tašku na pleciach počas celej základnej školy, v opačnom prípade dieťaťu hrozí vybočenie ramien či vyhrbenie lopatiek.

Next article