Domovská stránka » Kariéra » KTORÉ ODVETVIA A POZÍCIE SÚ PRE SLOVÁKOV NAJATRAKTÍVNEJŠIE?
Kariéra

KTORÉ ODVETVIA A POZÍCIE SÚ PRE SLOVÁKOV NAJATRAKTÍVNEJŠIE?

Rozmýšľali ste, s koľkými uchádzačmi súperíte, keď reagujete na konkrétnu ponuku práce? Viete, ktoré odvetvia a pozície sú pre Slovákov najatraktívnejšie? Sledovanie týchto rebríčkov sa uchádzačom oplatí. Môže im to totiž objasniť, prečo sa im personalista neozýva. V niektorých prípadoch sa totiž stáva, že na atraktívnu ponuku práce zareaguje enormný počet ľudí. 

Nikola Richterová
PR Manager Profesia, spol. s r. o.

Žurnalistika, administratíva, manažment, personalistika a marketing. Toto je 5 najobľúbenejších odvetví minulého roka na portáli Profesia.sk. Napriek tomu, že počet ponúk v týchto odvetviach sa počíta každoročne v tisíckach, získať tu prácu nemusí byť vôbec jednoduché. Problém každého záujemcu je totiž úplne jasný – nie je jediný! 

Veľký počet ponúk nezaručuje okamžité zamestnanie

Napríklad taká administratíva bola na najväčšom pracovnom portáli na Slovensku v počte ponúk na treťom mieste. Profesia tu vlani zaznamenala viac ako 31-tisíc ponúk. V priemere však platilo, že na jednu ponuku zareagovalo približne 30 uchádzačov. Najvyhrotenejšia situácia bola pritom na východnom Slovensku. Keď zamestnávatelia hľadali ľudí do administratívy v tomto kúte republiky, na niektoré ponuky zareagovalo viac ako 150 ľudí. 

Záujemcovia o novú prácu by tak mali počítať s tým, že najobľúbenejšie pracovné pozície Slovákov sú zároveň ťažšie dosiahnuteľné. Minulý rok išlo najmä o ponuky redaktorov, sekretárok, predajcov leteniek a zájazdov, event manažérov, stewardov a letušiek, promotérov, korektorov, ale aj manažérske pozície ako regionálny manažér, generálny riaditeľ či obchodný riaditeľ. 

Na čom sa uchádzačom oplatí popracovať?

Keď sa uchádzači pýtajú, na čom by mali popracovať, odpoveďou by pre nich mohli byť najčastejšie požadované znalosti v pracovných ponukách. Keď sa pozrieme na desať najčastejších požiadaviek, sú tam iba dve tvrdé, teda odborné zručnosti. Ide o prácu s MS Office a znalosť cudzieho jazyka. Ostatné požiadavky sa týkajú výlučne mäkkých zručností. Najčastejšie ide o komunikačné schopnosti, samostatnosť, ochotu učiť sa, organizačné schopnosti, analytické myslenie či odolnosť voči stresu. 

Nezabúdajte na mäkké zručnosti 

Práve mäkké zručnosti boli v našich končinách dlhé roky veľmi podceňované. Sami zamestnávatelia zistili, že iba vďaka nim vedia spoznať kvalitného univerzálneho uchádzača, ktorého už odborné veci vedia zaučiť aj priamo na pracovisku. Medzi požiadavkami firiem a životopismi uchádzačov však dnes vidíme nezhodu. Mäkké zručnosti totiž v životopisoch často chýbajú. Ak chce uchádzač zaujať firmy, práve toto by mal zmeniť! Opísať mäkké zručnosti však ide aj originálnejšie ako len vymenovaním prídavných mien ako „zodpovedný, komunikatívny, samostatný“. 

Znalosti možno ukázať napríklad v pár vetách, kde sa tvrdenia dajú podložiť konkrétnymi príkladmi. Napríklad namiesto „som tímový hráč“, môže uchádzač napísať: „Schopnosť spolupracovať a tímového ducha som preukázal pôsobením v medzinárodnom kolektíve. Okrem toho som sa novým kolegom vždy venoval aj mimo práce. Brával ich na prednášky či ukázal im mesto.“

Spoločnosť Profesia sa vzdelávaniu a inšpirácii uchádzačov venuje aj na svojom pravidelnom festivale. Podujatie je vďaka svojej všestrannosti vhodné nielen pre nezamestnaných, ale aj pre ľudí, ktorí prácu majú či študentov. Profesia days sa konajú tradične v Incheba Expo Bratislava 4. a 5. marca. 

Ďalší článok