Domovská stránka » Kariéra » JAN MÜHLFEIT: JE DÔLEŽITÉ SÚSTREDIŤ SA NA CESTU, A NIE NA VÝSLEDOK
Kariéra

JAN MÜHLFEIT: JE DÔLEŽITÉ SÚSTREDIŤ SA NA CESTU, A NIE NA VÝSLEDOK

JAN MÜHLFEIT

český manažer, globální stratég, kouč a mentor

Rozhovor s globálnym stratégom, koučom top manažérov, umelcov, olympijských víťazov a autorom bestselleru „Pozitívny líder“, Jánom Mühlfeitom.

O zamestnancoch hovoríte ako o primárnej hodnote každej firmy. Vnímate, že takto na zamestnancov nahliada aj väčšina českých firiem, alebo to stojí na úplne iných princípoch?

Najskôr by som chcel vysvetliť, prečo si to vlastne myslím. Nezáleží na tom, či hovoríme o biznisealebo športe, jediné, čo konkurencia nemôže skopírovať, sú zamestnanci. V českých firmách sú v tomto prístupe veľké rozdiely, nie je to dané ani tak veľkosťou firmy ako vedením. Za ostatných 20 rokov sa situácia veľmi zmenila, nie sme ešte na úrovni západnej Európy, ale urobili sme veľký krok vpred.

Aktuálne sa hovorí o úspechoch českých olympionikov, ktorí aj vďaka vám dosiahli na najcennejšie kovy na olympijských hrách. Ako ich vediete k čo možno najlepším výsledkom?

Ja sa s nimi venujem najmä tomu, aby sa pozerali na svoj výkon a na svoju cestu a každý deň im hovorím, aby si pripomenuli, čo bolo za daný deň dobré a prijali to, čo dobré nebolo, a tiež si predstavili, ako to budú robiť ďalej. Táto jednoduchá technika pomáha generovať hormón dopamín, ktorý vás v podstate pochváli za to, čo ste dosiahli a zároveň vám dáva energiu v tom pokračovať. Snažím sa ich teda inšpirovať, aby sa sústredili na cestu, a nie na konkrétny výsledok.

Predpokladám, že mnoho vašich poznatkov pramení z pôsobenia v Microsofte. Myslíte si, že sa tieto metodiky dajú využiť na každé pracovné prostredie, alebo je potrebné pracovať s výraznými špecifikami?

To hlavné, keď hovorím, že ľuďom pomáham pochopiť, kto sú, aby mohli pochopiť, kým byť môžu, je zhruba z 80 % prenositeľné. Základné prvky a pravidlá sú rovnaké a nezáleží na tom, či má firma 5 zamestnancov, alebo 500.

Posledná otázka sa týka syndrómu vyhorenia, s ktorým máte skúsenosti. Čo k syndrómu vyhorenia vedie, čo obnáša a ako sa s ním vysporiadať?

Ja som dokonca bojoval s ťažkou depresiou. Dôjde k tomu tak, že aj keď robíte veci, ktoré vás bavia, ale nie ste schopní odpočívať mentálne, hlava sa unaví. Telo vám dáva signály a psychická bolesť sa začne pretvárať v bolesť fyzickú. Všeobecne by mali ľudia viac odpočívať, a keď k niečomu takému dôjde, okamžite vyhľadať lekársku pomoc.


Ďalší článok