Home » Kvalitný život » „NA POHODLIE SI NEPOTRPÍM,“ TVRDÍ KRÁSNA LYŽIARKA ZUZANA STROMKOVÁ
akrobatické lyžovanie

„NA POHODLIE SI NEPOTRPÍM,“ TVRDÍ KRÁSNA LYŽIARKA ZUZANA STROMKOVÁ

Venujete sa športu, vďaka ktorému veľa cestujete. Zvyknete si vyčleniť čas aj na klasickú dovolenku?
Áno, s priateľom i s rodičmi sme boli párkrát na poznávacích zájazdoch alebo na pohodovej dovolenke pri mori v Chorvátsku. No aj tam som plávala alebo sme si urobili menšiu túru, pretože bez športu dlho nevydržím. Radšej trávim čas na aktívnych dovolenkách.

Ktoré z krajín, ktoré ste doposiaľ navštívili, vo vás zanechali najväčší dojem?
Veľmi sa mi páčilo na Novom Zélande. Navštívila som južnú časť tejto krajiny, sú tam veľmi príjemní  a  priateľskí ľudia. Dojem na mňa zanechala ich nádherná, rozmanitá  príroda, okolie i zvyky. Krásne sú rozsiahle neobývané pláne a horské cesty bez zvodidiel, pri ktorých sa pasú ovce. Rada by som sa sem v budúcnosti vrátila a preskúmala severný ostrov.
Srí lanka je exotická krajina, kde ľudia žijú zo dňa na deň, nerobia si z ničoho starosti, ich kultúra a život je úzko spätý s náboženstvami.
Druhá  destinácia, ktorá ma nadchla, je Srí Lanka.  Navštívila som ju minulý rok, do tejto krajiny som šla hlavne za surfingom. Srí lanka je exotická krajina, kde ľudia žijú zo dňa na deň, nerobia si z ničoho starosti, ich kultúra a život je úzko spätý s náboženstvami. Sú tam rozšírené štyri náboženstvá: budhizmus, hinduizmus, moslimovia a kresťania.
Gastronómia na Srí Lanke sa nesie v duchu vynikajúcich pikantných jedál. Hlavnou zložkou ich jedálnička je ryža, zelenina, ryby, veľa používajú chilli a curry a zvyčajne jedia rukami. Vynikajúce jedlo je rice and curry, ktoré je ich národným jedlom a môžete ho dostať na celej Srí Lanke.
Vo vnútrozemí som navštívila aj čajové plantáže a národný park, ktorý partrí do UNESCO. Je tu tiež nádherná fauna, hoci pre Európanov sa zdá byť občas nebezpečná. Vidíte tu voľne žijúce slony, opice či krokodíly. 

Preferujete spontánne cestovanie na „vlastnú päsť“, alebo pohodlie a komfort, ktoré poskytujú cestovné kancelárie?
Väčšina z mojich ciest je spontánnych, nepotrpím si na pohodlie …, nevadí mi spať v aute, v stane alebo na karimatke v spacáku pod širákom. Keď cestujem do zahraničia na tréningy, väčšinou spím v penziónoch. Nikdy svoje cesty neorganizujem cez cestovné kancelárie. Ubytovanie zvyknem hľadať až priamo na mieste, prípadne si ho zistím cez internet, alebo dám na kladné odporúčania od známych.

Odpoveď sa môže zdať jednoznačná, ale predsa. Ak by ste si mali vybrať len jednu možnosť: hory alebo more?
Neviem sa rozhodnúť, milujem oboje. Hory sú magické, vyrastala som v nich a trávim tu veľa času, či už v zime alebo v lete.  V horách počas zimy rada lyžujem, v lete chodím  na túry alebo zbierať bylinky či huby.
V horách počas zimy rada lyžujem, v lete chodím  na túry alebo zbierať bylinky či huby.
Pri mori sa mi páči, že je tam teplo a nemusím mať so sebou veľa vecí. Stačia mi plavky a vietor do vlasov, život je tam väčšinou bezstarostný a sila prírody v podobe vĺn navyše napĺňa môj koníček surfovanie.

Trávite dovolenku aj na Slovensku alebo prevažne v zahraničí?
V poslednom čase veľa cestujem,  takže keď som na Slovensku, rada trávim čas doma s rodinou alebo na chate starých rodičov v horskej chatovej oblasti Podbanské. Občas podniknem túru na štíty Tatier a v zahraničí zas rada navštívim to, čo na Slovensku nenájdem.

Máte nejaký cestovateľský sen?
Mám veľa snov, ktoré by sa na jednu stranu hádam ani nezmestili. Ale spomeniem aspoň túžbu zajazdiť si na najprachovejšom  snehu v Japonsku a na vlastné oči vidieť stádo kosatiek na šírom oceáne.  

Viete si predstaviť aj život v cudzine?
Mne sa na Slovensku páči a som rada, že tu môžem žiť. V posledných rokoch bývam aj v Čechách, mám tam priateľa a školu, takže veľa času trávim i tam. Okrem toho, že nemám okolo seba Tatry, až takú zmenu medzi týmito krajinami nepociťujem.

Aká je vaša vysnívaná destinácia? A naopak, kam by ste za žiadnych okolností nevycestovali?
Rada by som spoznala krásy, kultúru a chute Japonska, Južnej Ameriky, Vietnamu a Madagaskaru. Neláka ma Írsko a Irak.

Keďže cestujete v podstate celý rok, považujete leto za dovolenkové obdobie?
Cestujem celý rok, no väčšinou za snehom. Aj počas letných mesiacov vyhľadávam ľadovce a krajiny, kde je momentálne zima a môžem trénovať. Ale áno, leto jednoznačne považujem za dovolenkové obdobie.

Myslíte si, že šport spája národy?
Mám veľa známych a kamarátov z celého sveta, s ktorými som sa zoznámila vďaka lyžovaniu a je príjemné, keď ich raz za čas môžem navštíviť a ukážu mi lokálne miesta. Takže moja jednoznačná odpoveď je ÁNO.

TIP OD VÁS: IDEÁLNA KRAJINA NA TRÁVENIE LETNEJ DOVOLENKY.
Srí Lanka.

Next article