Home » Kariéra » Detský chrbát bez bolestí? Len so správnou taškou
aktovka

Detský chrbát bez bolestí? Len so správnou taškou

7 praktických rád pre výber školskej tašky:

Vyberajte  špeciálne školské alebo študentské aktovky či batohy. Dbajte na toto označenie výrobkov, lebo iba tak spĺňajú odporúčané normy. Taška musí byť pevná, anatomická, má kopírovať povrch chrbtice, byť dobre vystužená a dostatočne široká. Kým pre prváčika by mala byť ľahšia, nižšia a so širšou základňou, študent strednej školy uprednostní objemnejší batoh, ktorý lepšie odráža  jeho vkus.

„Zdravá“ školská taška patrí na chrbát. Ak si bude vaše dieťa od detstva nesymetricky zaťažovať chrbticu nosením aktovky v ruke alebo na pleci, hrozí mu vybočenie ramien či vyhrbenie lopatiek. Lekári odporúčajú nosiť tašku na plecia počas celej základnej školy. Keď váš potomok vzdoruje, argumentujte tým, že aj vysokoškoláci nosia batohy na chrtbe a je to in.

Batoh, aktovka, či oboje? Mnohým školákom sa aktovka zdá zastaralá, pričom majú v nej všetko v jednom priečinku. A tak radšej siahnu po školskom batohu, v ktorom majú špeciálne vrecká na rôzne pomôcky. Určite však oboje tašky by mali byť ergonomicky tvarované, odľahčené, musia spĺňať ortopedické kritériá a byť zdravotne bezchybné.

Čím ľahšia aktovka, tým lepší krok. U žiakov na prvom stupni základnej školy by nemala hmotnosť prázdnej tašky presiahnuť 1 200 gramov, u študentov 1 400 gramov. Keď sa však taška naplní školskými pomôckami, mala by mať maximálne 10 % z váhy žiaka.

Každý potrebuje svoj priestor. Aj žiak či študent potrebuje tašku, ktorá bude pestro členená, aby školské pomôcky mali v nej svoje miesto. Môže obsahovať napríklad kapsu na fľašu s pitím, termokapsu na desiatu, pevný priestor na zošity či rozvrh.

Bezpečnosť na prvom mieste. Odporúča sa, aby predná plocha tašky obsahovala 15 – 25 percent farby, ktorá zvyšuje viditeľnosť za denného svetla. Obľúbená je žltá, zlatá, oranžová, ružová, ale kľudne aj svetielkujúca. Viditeľnosť dieťaťa zvýšite refexnými fóliami a odrazovými sklíčkami, ktoré môžete umiestniť na bokoch tašky či na popruhoch.

Aj taška sa musí páčiť. Vášmu potomkovi určite nie je jedno, čo celý deň nosí na svojich pleciach. Dizajn tašky je pre neho veľmi dôležitý, preto ju radšej vyberajte spolu s ním. Nemusí ísť o najmodernejší dizajnérsky kúsok, ale zase ju netreba meniť každý mesiac len preto, že už vyšla z módy.

Next article